Macovei acuza Senatul ca "deviaza mincinos" discutiile pentru eliminarea prescriptiilor pentru omor [1]

PE ACEEASI TEMA Senatorii juristi sunt de acord ca omorul sa nu se prescrie

. Crimele Revolutiei ar putea fi pedepsite Europarlamentarul PDL Monica Macovei a afirmat duminica, la o masa rotunda a Asociatiei "21 Decembrie", ca Senatul amana si "deviaza in mod artificial si mincinos" discutiile pe proiectul privind anularea prescriptilor pentru omor. Proiectul a fost initiat chiar de Macovei, care invoca acuzatii false  si ca proiectul ar fi retroactiv, informeaza NewsIn."Cu cat mai tarziu va fi adoptat acel proiect si va intra in vigoare, cu atat exista riscul prescrierii infractiunilor de omor. Cu fiecare zi care trece, se mai prescriu infractiuni de omor legate sau nu de Revolutie, de Mineriada. Infractiuni de omor se presciu si criminalii nu ajung la inchisoare", a spus europarlamentarul, prezent la o masa rotunda organizata de Asociatia "21 Decembrie" si la care a participat si presedintele Institutului pentru Cercetarea Crimelor Comunismului, Vladimir Tismaneanu.Proiectul se afla in dezbaterea Comisiei juridice a Senatului, Macovei acuzand ca senatorii amana si "deviaza" discutiile. "Acest proiect este in Senat, in Comisia juridica, unde se asteapta diferite avize si unde deja discutiile au inceput sa devieze in mod artificial si mincinos in sensul retroactivitatii", a spus europarlamentarul, care a tinut sa sublinieze ca proiectul nu va avea efecte retroactiv.Macovei a aratat ca legea este in acord cu prevederile CEDO si ale dreptului international si se aplica si in alte state. "Acel proiect prevede ca se aplica din momentul in care va fi adoptat oricarei infractiuni pentru care nu s-a indeplinit termenul de prescriptie. (...) Asta ca sa anulez orice declaratie politica, asa cum am vazut in Senat, in care s-a discutat faptul ca ar fi retroactiv. Nu este nimic retroactiv atat timp cat nu se aplica celor asupra carora s-a implinit termenul de prescriptie", a conchis Macovei.Europarlamentarul Monica Macovei a initiat un proiect de lege de modificare a Codului penal pentru eliminarea prevederilor privind prescrierea infractiunii de omor si savarsirea pedepsei pentru aceasta.Proiectul a fost depus in Parlament in numele Monicai Macovei de mai multi deputati PDL, printre care Roberta Anastase si Sever Voinescu, social-democratul Madalin Voicu si deputatul minoritatilor Ovidiu Gant. Saptamana trecuta, Comisia Juridica a Senatului a amanat luarea in discutie a inisiativei pana cand va veni aviz de la Consiliul Legislativ.
Data publicării: 13 Iun 2011 - 06:37

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=38141&titlu=Macovei_acuza_Senatul_ca___deviaza_mincinos___discutiile_pentru_eliminarea_prescriptiilor_pentru_omor