Judecarea deputatului Trasculescu, suspendata [1]

Judecarea cererii de arestare a fostului deputat Alin Trasculescu a fost suspendata, iar Tribunalul Bucuresti va analiza daca repartizeaza dosarul unui alt complet de judecata si daca va acorda un nou termen in acest caz, transmite Agerpres

. Fostul deputat PDL Alin Trasculescu a stat luni doar zece minute in sala de judecata unde trebuia sa se judece cererea Directiei Nationale Anticoruptie de arestare preventiva a acestuia, pentru savarsirea infractiunii de trafic de influenta. Avocatii lui Trasculescu au contestat procedura de repartizare a dosarului acestuia. DNA a solicitat arestarea fostului deputat, dupa ce procurorii au extins cercetarile impotriva lui pentru o noua infractiune, cea de asociere pentru savarsirea de infractiuni, dupa ce anterior a fost pus sub acuzare pentru trafic de influenta, instigare la infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata, comisa in legatura cu infractiunea de trafic de influenta si instigare la infractiunea de spalare a banilor, cunoscand ca acestia provin din savarsirea infractiunii de trafic de influenta. Alin Trasculescu a fost retinut pe 11 noiembrie de procurorii DNA, insa a parasit pe 12 noiembrie arestul Politiei Capitalei, dupa ce ordonanta de retinere a expirat. In acelasi dosar a fost retinut si Marian-Valeriu Calota, asociat si administrator al SC Maryna Exclusiv SRL, care a fost arestat preventiv pentru 29 zile in urma deciziei ICCJ. Potrivit DNA, in perioada noiembrie 2010 - noiembrie 2012, Trasculescu, in calitate de deputat si presedinte al Organizatiei Judetene Vrancea a PDL, a pretins de la reprezentantul unei societati comerciale (denuntator in cauza) initial suma de 50.000 euro, care ulterior a fost majorata la 150.000 euro. Banii au fost pretinsi cu ajutorul inculpatului Calota, care l-a constrans prin amenintare pe denuntator sa remita lui Alin Trasculescu sumele solicitate.
Data publicării: 27 Noi 2012 - 06:32

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40211&titlu=Judecarea_deputatului_Trasculescu__suspendata