Corina Cretu: Basescu ameninta ca nu va recunoaste rezultatul alegerilor [1]

Presedintele instiga la conflict in societate pentru a evita decontul la urne al propriului esec, iar interventia de luni este "un exemplu de ipocrizie si amestec partizan in campania electorala", considera europarlamentarul social-democrat Corin Cretu, vicepresedinte al PSD

. "Interventia televizata a presedintelui Traian Basescu de ieri, 26 noiembrie, este un exemplu de ipocrizie si amestec partizan in campania electorala, dovedind dispret fata de realitate, prevederile Constitutiei si obligatiile sale institutionale.Abia acum presedintele a devenit constient de esecul celor doua mandate la Cotroceni si de ura romanilor de care si-a batut joc in toti acesti ani, prin modul in care a condus tara si, din 2009 pana in primavara acestui an, si guvernul. Din pacate pentru presedintele Basescu, aceasta campanie electorala este tocmai despre modul in care si-a exercitat rolul de premier de facto al Romaniei, Emil Boc fiind doar o marioneta", afirma Corina Cretu, conform unui comunicat al PSD. Potrivit acesteia, pus in fata "decontului", Basescu refuza sa se supuna verdictului cetatenilor. "Mai mult, ameninta ca nu va recunoaste rezultatul alegerilor, asa cum n-a recunoscut nici rezultatul referendumului din 29 iulie. Acest refuz poarta in el germenii celei mai grave crize politice si sociale de dupa decembrie 1989. Presedintele instiga prin atitudinea sa si vrea conflict in societate. Nu vrea coabitare, nu vrea respectarea legii. Traian Basescu se situeaza, fara niciun motiv, pe pozitia profesorului care le stie pe toate, nu admite sa fie contrazis si da lectii tuturor. Este un exemplu de gandire si de atitudine totalitara", a afirmat eurodeputata PSD. Corina Cretu sustine ca "una dintre lectii" este cea despre fondurile europene. "Ca premier de facto al Romaniei pana in luna mai, presedintele stie foarte bine ca ministrii sai protejati au contribuit decisiv la fraudarea fondurilor europene, au acceptat senini proasta lor gestionare, risipirea banilor in proiecte inutile si costisitoare. In loc sa-si asume acest esec si sa contribuie cu ceva la schimbarea starii de fapt, arunca vina in spatele altora, ca de obicei. Domnul Traian Basescu ne-a dat lectii si despre Constitutie, respect fata de institutii si lege, de pe pozitiile celui care a incalcat permanent Constitutia, pentru a-si consfinti statutul de 'presedinte-jucator" - statut profund neconstitutional. Acum, ne spune cum nu va respecta Constitutia, inventand criterii dupa care va numi viitorul premier, unul al 'interesului national'. Interesul national este definit de cetateni, la urne, nu de indivizi care manipuleaza realitatea si abuzeaza de functia pe care o ocupa in ierarhiile statului", a spus Corina Cretu. Europarlamentarul a reamintit, in context, ca USL a propus o lege care ducea la reducerea numarului de parlamentari, proiect respins de PDL. "CCR a inventat motive pentru respingerea Legii privind alegerile parlamentare, care urma sa previna cresterea numarului de parlamentari. USL nu poate admite renuntarea la sistemul bicameral, cu atat mai mult cu cat reforma administrativa a tarii, obligatorie, cere existenta unei Camere a Regiunilor, rol care va reveni actualului Senat. (...) Basescu si-a facut program din a ataca in mod constant institutii fundamentale ale statului si ale democratiei: Parlamentul si Guvernul. O face invocand mereu scuza ca singura sa arma este aceea de a vorbi, desi instrumentele aflate la indemana sa (...) sunt mai multe si mai periculoase. Dar nimeni nu i-a pus in discutie libertatea de exprimare. Ceea ce i se reproseaza presedintelui este iresponsabilitatea atacurilor si pretentia de a fi o voce unica in spatiul public", a adaugat europarlamentarul PSD. Corina Cretu considera ca, de fapt, Basescu este in campanie electorala, declaratiile sale fiind facute "in contul ARD, de fapt al PDL". "Acest lucru este evident pentru toata lumea, de unde si reactia tot mai vehementa a cetatenilor de respingere a acestui amestec ilegitim in procesul electoral. Nu Europa si viitorul ei nu-l lasa sa doarma pe presedintele Basescu, ci viitorul sau si al PDL. Iar acest viitor depinde de verdictul urnelor. Daca mai are o farama de responsabilitate fata de aceasta natiune, presedintele Basescu trebuie sa accepte verdictul urnelor si sa procedeze in consecinta. Romania poate fi un stat normal doar daca dl. Traian Basescu accepta sa fie un presedinte constitutional", a mai spus vicepresedintele PSD.
Data publicării: 28 Noi 2012 - 06:33

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40222&titlu=Corina_Cretu__Basescu_ameninta_ca_nu_va_recunoaste_rezultatul_alegerilor