Deputat liberal, gasit de inspectorii ANI in conflict de interese [1]

Deputatul Steluta Gustica Cataniciu (PNL) s-a aflat in conflict de interese in perioada ocuparii functiei de consilier local la Cluj-Napoca, deoarece a acordat asistenta juridica unei firme aflate in litigiu cu municipalitatea, informeaza Agentia Nationala de Integritate (ANI)

.

Agen?ia Na?ionala de Integritate a constatat, in urma procedurilor de evaluare, incalcarea regimului juridic privind conflictul de interese in materie administrativa de catre Steluta Gustica Cataniciu, fost consilier local in cadrul Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca, in prezent deputat in Parlamentul Romaniei, se precizeaza intr-un comunicat remis Mediafax, miercuri, de ANI.

Constatarea a fost facuta in conformitate cu prevederile Legii nr. 161 din 19 aprilie 2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei – “prin conflict de interese se intelege situatia in care persoana ce exercita o demnitate publica sau o functie publica are un interes personal de natura patrimoniala, care ar putea influenta indeplinirea cu obiectivitate a atributiilor care ii revin potrivit Constitutiei si altor acte normative”, precizeaza sursa citata.

ANI arata ca, in urma evaluarilor efectuate, s-a constatat incalcarea regimului juridic privind conflictul de interese in materie administrativa de catre Cataniciu, intrucat aceasta, in calitate de consilier local in cadrul Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca, a participat, in 7 aprilie 2009, la procesul de deliberare si adoptare a Hotararii Consiliului Local privind prelungirea contractului de asociere pentru spatiu cu alta destinatie a societatii Cooperativa Mestesugareasca Foto Optica din Cluj-Napoca.

Ulterior adoptarii acestei hotarari, precizeaza ANI, la 5 mai 2009, Cataniciu a incheiat cu societatea respectiva un contract de asistenta juridica privind reprezentarea in instanta a intereselor societa?ii in litigiul avut cu Primaria Municipiului Cluj-Napoca. Astfel, se precizeaza in comunicatul ANI, consilierul local a reprezentat in instanta interesele societatii, prin contractele de asistenta juridica incheiate la data de 22 aprilie 2008, ?i, respectiv, 5 mai 2009. Pentru contractele incheiate, Steluta Gustica Cataniciu a incasat 8.000 de lei. Par?i in litigiu au fost Societatea Cooperativa Mestesugareasca Foto Optica din Cluj-Napoca, Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca si Comisia de vanzare a spatiilor comerciale si de prestiri servicii din cadrul Primariei Municipiului Cluj-Napoca.

“In perioada 27.06.2008 – 4.11.2008, Steluta Gustica Cataniciu a detinut calitatea de membru al Comisiei de vanzare a spatiilor comerciale si de prestari servicii, comisie aflata in subordinea Primariei Municipiului Cluj-Napoca. Steluta Gustica Cataniciu, de?i avea un interes patrimonial personal in problema supusa dezbaterilor, a participat, la data de 7.04.2009, la procesul de deliberare si adoptare a Hotararii Consiliului Local privind prelungirea contractului de asociere pentru spatiu cu alta destinatie a Societatii Cooperativa Mestesugareasca Foto Optica din Cluj-Napoca”, se mai precizeaza in comunicatul ANI.

Data publicării: 28 Mar 2013 - 06:03

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=40783&titlu=Deputat_liberal__gasit_de_inspectorii_ANI_in_conflict_de_interese