Sapte primari si viceprimari, in stare de incompatibilitate. Citeste comunicatul ANI [1]

Agentia Nationala de Integritate a constatat ca sapte primari si viceprimari din Bihor, Arges, Alba, Bistrita-Nasaud, Botosani, Valcea si Constanta au fost in incompatibilitate, intrucat au reprezentat primariile in societati comerciale de interes local sau au fost administratori de firme

.Potrivit ANI, Ovidiu Teodor Cretu - primar al municipiului Bistrita, judetul Bistrita-Nasaud, Constantin Cornel Ionica - viceprimar al municipiului Pitesti, judetul Arges, Ioan Fofiu - viceprimar al comunei Lazuri de Beius, judetul Bihor, Vasile Marin Jurj - primar al comunei Arieseni, judetul Alba, Costinel Ciubotariu - primar al comunei Sulita, judetul Botosani, Vasile Pirvu Boeangiu - primar al comunei Alunu, judetul Valcea si Lucian Chitic - primar al comunei Tortoman, judetul Constanta au fost in incompatibilitate intrucat au exercitat simultan mai multe functii si calitati.Primarul municipiului Bistrita-Nasaud, Ovidiu Teodor Cretu, s-a aflat in incompatibilitate, potrivit ANI, in perioada 1 octombrie 2012 - 21 ianuarie 2013, intrucat a fost si reprezentant asociat persoana juridica in cadrul SC Business Park Bistrita Sud SRL.Viceprimarul Constantin Cornel Ionica a reprezentat municipiului Pitesti in Adunarea Generale a Actionarilor SC Apa-Canal 2000 SA, in perioada 26 noiembrie 2009 - 30 august 2012. Acesta nu a respectat dispozitiile articolului 87, alineatul 1, litera f) din Legea 161/2003, potrivit carora functia de viceprimar este incompatibila cu cea de reprezentant al unitatii administrativ-teritoriale in adunarile generale ale societatilor comerciale de interes local, arata, luni, ANI intr-un comunicat de presa.Viceprimarul Ioan Fofiu a fost in incompatibilitate in perioada 31 iulie 2009 - 20 iunie 2012, intrucat a fost si administrator al SC Hinch Risa Com SRL. Acesta a incalcat dispozitiile Legii 161/2003, potrivit carora functia de viceprimar este incompatibila cu cea de administrator la societatile comerciale.In cazul primarului Vasile Marin Jurj, ANI a constatat ca a fost in incompatibilitate incepand din 13 august 2010, intrucat a avut si calitatea de reprezentant asociat persoana juridica din partea Consiliului Local Arieseni in cadrul SC Salubritatea Apuseni SRL, a mai aratat ANI.Primarul Costinel Ciubotariu a fost in incompatibilitate in perioada 30 iulie 2009 - 16 noiembrie 2009, acesta avand simultan si calitatea de reprezentant al unitatii administrativ-teritoriale Sulita in cadrul Adunarii Generale a Actionarilor la SC Nova Apaserv SA Botosani.Potrivit ANI, Jurj, Cretu si Ciubotariu nu au respectat dispozitiile articolului 87, alineatul 1, litera f) din Legea 161/2003.De asemenea, ANI a mai constatat ca primarul Vasile Pirvu Boeangiu este in incompatibilitate incepand din 4 iunie 2008, intrucat "desfasoara activitati remunerate in cadrul Cabinetului Medical Dr. Boeangiu Vasile-Pirvu". Potrivit dispozitiilor articolului 87, alineatul 1, litera k) din Legea 161/2003, functia de primar este incompatibila cu orice alte activitati remunerate.In cazul primarului Lucian Chitic, ANI a constatat ca in perioada 15 iunie 2008 - 17 mai 2010 a avut simultan si calitatea de comerciant persoana fizica in cadrul Chitic Lucian P.F, incalcand dispozitiile articolului 87, alineatul 1, litera g) din Legea 161/2003.ANI a precizat ca cei sapte primari si viceprimari au fost informati despre declansarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum si drepturile de a fi asistati sau reprezentati de un avocat si de a prezenta date sau informatii pe care le considera necesare."Cu exceptia lui Fofiu Ioan, toate persoanele evaluate au depus la dosarul de evaluare un punct de vedere, in exercitarea dreptului la aparare", potrivit ANI.Fapta persoanei cu privire la care s-a constatat incalcarea obligatiilor legale privind starea de incompatibilitate constituie abatere disciplinara si se sanctioneaza potrivit reglementarii aplicabile demnitatii, functiei sau activitatii respective. Persoana fata de care s-a constatat starea de incompatibilitate este decazuta din dreptul de a mai exercita o functie sau o demnitate publica pe o perioada de trei ani de la data eliberarii, destituirii din functia ori demnitatea publica respectiva sau a incetarii de drept a mandatului. Daca persoana a ocupat o functie eligibila, nu mai poate ocupa aceeasi functie pe o perioada de 3 ani de la incetarea mandatului, potrivit prevederilor legale.
Data publicării: 24 Sep 2013 - 05:55

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=41579&titlu=Sapte_primari_si_viceprimari__in_stare_de_incompatibilitate__Citeste_comunicatul_ANI