DNA, sechestru si poprire pe sume ce urmeaza a fi incasate de 51 de societati ale lui Sebastian Ghita [1]

(adsbygoogle = window

.adsbygoogle || []).push({}); Procurorii DNA Ploiesti au dispus luarea masurii asiguratorii constand in indisponibilizarea prin instituirea sechestrului asupra sumelor existente, precum si poprirea celor ce urmeaza a fi incasate in conturile apartinand unui numar de 51 de societati comerciale, care ar fi controlate de deputatul Sebastian Ghita, au declarat pentru AGERPRES surse judiciare. Sursele citate sustin ca sechestrul se aplica pana la concurenta sumei de 129.343.768 lei, cu exceptia fondurilor alocate platii salariilor angajatilor si celor destinate achitarii datoriilor catre bugetele publice. Ar fi vorba de societatile: SC Asesoft International SA, SC Asesoft Com SRL, SC Asesoft Distribution SA, SC Asesoft Net SRL (actual SC Shopmania Net SRL), SC Asesoft Smart SRL, SC Asesoft Service SRL, SC Asesoft Tehnologies SRL, SC Asesoft Web SRL, SC Asesoft World Wide SRL, Asociatia Sportiva Basket Club Asesoft, Asociatia Sportiva Baschet Club Ploiesti, SC Access Net International SRL, SC Alfa Trade SRL, SC Alpedor SRL, SC A&S World Travel SRL, SC Coneco Serv SRL, SC DNS Birotica SRL, SC Domeniile Viticole SRL, SC Edel Weiss SA, SC Federal Media Partener SRL, SC Foto Tehnologies SRL, SC Glar Construct SRL, SC Idilis SRL, SC Infratel Net SRL, SC IT Infocons Services SRL, SC Master Software Info SRL, SC Media Fantasy Solution SRL, SC Mediata Consulting SRL, SC Merconsult Team SRL, SC Muntenia Furnizare SRL, SC Network One Distribution SRL, SC Nxtel Solutions SRL, SC Ploiesti Import Export SRL, SC Podgoriile Tohani SRL, SC Q Net International SRL, SC Ridzone Computers SRL, SC Rotherfield Properties Romania SRL, SC RTV Satellite Net SRL, SC Senior Consulting Group SRL, SC Sport Arena SRL, SC Star Soft SRL, SC Studio Harry SRL, SC Sungard System SRL (fosta Softbit Service SRL), SC Sunsmart Integrare IT SRL, SC Teamnet International SA, SC Tohani SA, SC TVMP SRL, SC Viewpedia Soft SRL, SC Xor IT Systems SRL (SC Expert One Research), SC 1 K Telecom SRL, SC 360 Revolution SRL. CITESTE SI: DNA extinde urmarirea penala impotriva deputatului Sebastian Ghita Potrivit surselor, procurorii DNA au dispus miercuri luarea masurii asiguratorii constand in indisponibilizarea prin instituirea sechestrului asupra bunurilor mobile, bunurilor imobile, actiunilor si partilor sociale detinute, sumelor existente in conturile bancare, precum si poprirea sumelor ce urmeaza a fi incasate in conturile apartinand lui Sebastian Ghita, fara limita de suma, in vederea asigurarii confiscarii speciale si confiscarii extinse. De asemenea, anchetatorii ar fi luat masuri asiguratorii constand in indisponibilizarea prin instituirea sechestrului asupra actiunilor si partilor sociale detinute, sumelor existente in conturile bancare, precum si poprirea sumelor ce urmeaza a fi incasate in conturile apartinand unui numar de 24 persoane fizice pana la concurenta sumei de 129.343.768 lei, cu exceptia a 2/3 din drepturile primite cu titlu de salariu: Cristian Anastasescu, Gabriel Marian Anghel, Daniel Iulian Budulus, Sorin Adrian Chirila, Razvan Ionut Chirila, Mariana Meri Dimulescu, Alexandru Ghita, Maria Ghita, Sebastian Ghita, Alexandru Iacobescu, Vlad Dumitru Iacobescu, Alina Daniela Iordachescu, Ionut Alexandru Iordachescu, Valentin Neacsu, Radu Bogdan Nedelcu, Valentin Gabriel Nitu, Bogdan Padiu, Cristian Sandulescu, Adina Liliana Stan, Gheorghe Mihail Stan, Marius Laurentiu Stan, Iulian Gabriel Stanciu, Ion Ovidiu Trascu, Ovidiu Romulus Valeanu.
Data publicării: 25 Iun 2015 - 05:18

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=47957&titlu=DNA__sechestru_si_poprire_pe_sume_ce_urmeaza_a_fi_incasate_de_51_de_societati_ale_lui_Sebastian_Ghita