Motiunea de cenzura impotriva Guvernului a picat [1]

--> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Sedinta este condusa de presedintii celor doua Camere ale Parlamentului, Calin Popescu Tariceanu si Valeriu Zgonea

.

Textul motiunii a fost citit de liderul grupului parlamentar PNL din Camera Deputatilor, Eugen Nicolaescu.

UPDATE Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a declarat, marti, ca UDMR inca este reprezentat in structuri guvernamentale importante, astfel incat nu intelege daca liderul Uniunii, Kelemen Hunor, atunci cand critica Guvernul, se refera la toata activitatea Cabinetul sau membrii UDMR fac exceptie.

UPDATE  Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, marti, ca formatiunea politica pe care o conduce va vota motiunea de cenzura, adaugand ca vrea sa creada "ca nu se pune problema razbunarii politice din cauza unui vot exprimat in Parlament".

UPDATE In jurul orei 12.15 a inceput votul pe motiune.

UPDATE Alina Gorghiu, copresedintele PNL, ii da replica premierului Victor Ponta. Cele mai importante declaratii:

"Am pe masa de ieri demisia lui Dan Motreanu. Vedeti pe undeva demisia lui Victor Ponta?"

"Un guvern cu sustinere zero este un guvern zero. Autorul afirmatiei este chiar Victor Ponta. Si este valabil si acum"

"Ati facut plangeri, l-ati pus pe domnul Cazanciuc sa ma ameninte. Daca exista vreo suspiciune, demonstrati-o. De acuze m-am saturat"

"Vorbiti de altii ca sunt corupti. Uitati-va in oglinda, domnule Ponta!"

"Victor Ponta va pleca mai devreme sau mai tarziu de la Palatul Victoria. Va indemn sa o faceti acum si aici, atat timp cat ranile mai pot fi cusute"

"Aveti de ales intre Victor Ponta si Romania"

UPDATE Victor Ponta sustine un discurs in plenul parlamentului. Cele mai importante declaratii:

"Nu exista o alternativa la actualul Guvern"

"Opozitia nu vorbeste de salarii si pensii, de situatia economica, avand in randurile sale exact fostii pedelisti. Ar fi ca si cum ar vorbi de franghie stand in casa cu spanzuratii"

(Despre UDMR) "Respect dreptul de a vota motiunea, dar sunteti obligati sa spuneti care este pozitia fata de ceea ce spun colegii liberali. In 2012 au spus ca nu sunteti buni sa guvernati, acum vor spune ca sunteti buni. Si domnul presedinte Dragnea este bun daca da jos guvernul. Altfel este un penal, condamnat pentru referendumul pe care dvs l-ati votat. Si domnul Oprea este bun daca tradeaza coalitia de guvernare".

"Astazi vor vota motiunea oameni care sunt trimisi in judecata, condamnati. Imi pare rau pentru Dan Motreanu. Asta e viata..."

"Nu am semnat niciodata un contract cu o societate de stat. Stiu ca a semnat domnul Sova cu societati din portofoliul AVAS condus atunci de domnul Atanasiu. Si acum vreti sa imi dau eu demisia pentru ca au semnat Sova cu Atanasiu contracte? Sau poate a fost sfatuit gresit de avocata Gorghiu"

"Cand va uitati la paiul cuiva, sa nu va incurce barnele"

Motiunea de cenzura a PNL- "Alege intre Romania si Ponta, un premier compromis. Demite-l pe Victor Ponta" este semnata de 183 de parlamentari ai opozitiei, insa, pentru adoptarea ei si, implicit, pentru demiterea Guvernului este nevoie de voturile a jumatate plus unu din numarul total al parlamentarilor, adica 276 voturi. Chiar daca toti parlamentarii liberali sunt prezenti si voteaza, ar mai fi nevoie de alte 100 de voturi. Doar UDMR si PMP au anuntat ca sustin demersul PNL, insa voturile lor sunt insuficiente.

Astfel, cei care vor sustine motiunea de cenzura sunt 176 de parlamentari liberali, 25 parlamentari UDMR si cativa de la grupul democrat popular si neafiliati, in total fiind putin peste 200.

Pe de alta parte, actuala coalitie guvernamentala este solidara cu premierul Victor Ponta, UNPR afirmand ca ramane alaturi de acesta. Concret, Cabinetul Ponta este sustinut de 197 parlamentari ai PSD, 63 ai UNPR, 37 ai ALDE, la care se adauga cei 17 deputati de la minoritatile nationale altele decat cea maghiara care, de regula, voteaza cu Guverrnul, deci, in total, peste 300 de parlamentari.

Citeste si Inainte de votul la motiunea anti-Ponta, Liviu Dragnea ii transmite urmatorul mesaj premierului: care e decizia PSD Citeste si Ponta ataca din nou procurorii. „Institutiile sun blocate de frica” Citeste si Realitatea paralela a lui Victor Ponta. Premierul spune ca a scazut „cu 12 miliarde datoria publica". Datele publice de la Finante il contrazic flagrant
Data publicrii: 30 Sep 2015 - 05:20

Link tire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=49615&titlu=Motiunea_de_cenzura_impotriva_Guvernului_a_picat