Fosta sefa a ANRP, Crinuta Dumitrean, a fost RETINUTA [1]

--> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

. Dumitrean a facut parte din Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor la vremea respectiva.

Ea isi va petrece noaptea in arest, urmand ca vineri procurorii sa ceara instantei supreme arestarea sa preventiva. La sediul DNA a fost chemata preventiv o ambulanta in caz ca fostei sefe a ANRP i se face rau, ea fiind insarcinata. Ea nu a avut insa nevoie de ingrijiri medicale, au precizat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

De asemnea, vor fi dusi vineri la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) omul de afaceri Mihai Rotaru, evaluatorul Sergiu Negurici si fostii membrii din comisia ANRP Sergiu Diacomatu, Rodica Constantinovici si Lacramioara Alexandru.

Potrivit DNA, Sergiu Diacomatu, la la data faptei vicepresedinte al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), Rodica Constantinovici si Lacramioara Alexandru, care faceau parte din aceeasi comisie, sunt acuzati de abuz in serviciu, in legatura despagubirea lui Mihai Rotaru cu 108.932.000 lei, pentru un teren din Pitesti supraevaluat cu 87.291.596 lei.

Mihai Rotaru, actionar al CS Universitatea Craiova, este acuzat de cumparare de influenta si complicitate la abuz in serviciu, fiind suspectat ca i-a dat 600.000 de euro mita deputatului Ioan Oltean, pentru a-si exercita influenta asupra fostei presedinte a ANRP Crinuta Dumitrean pentru urgentarea si aprobarea despagubirii.

Sergiu Negurici este acuzat de complicitate la abuz in serviciu pentru supraevaluarea terenului.

Anchetatorii arata ca, la data de 17 iunie 2010, Sergiu Diacomatu, Rodica Constantinovici si Lacramioara Alexandru, prin exercitarea abuziva a atributiunilor de serviciu, cu incalcarea prevederilor legale, au aprobat raportul de evaluare prin care un teren in suprafata de 61.857 mp situat in municipiul Pitesti a fost evaluat la 108.932.000 lei, suma acordata drept despagubire lui Mihai Rotaru.

Citeste si SPAGA LA BISERICA. Deputatul Ioan Oltean ar fi primit 600.000 de euro „in incinta unei parohii” Citeste si Deputatul Ioan Oltean, ridicat de procurorii DNA de pe aeroport si dus la audieri
Data publicrii: 27 Noi 2015 - 04:56

Link tire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=50987&titlu=Fosta_sefa_a_ANRP__Crinuta_Dumitrean__a_fost_RETINUTA