Seful ANAF, pus sub acuzare: Gelu Diaconu, la Staborul DNA [1]

Autor: Andrei Coman

La nici o saptamana dupa ce ?National? a anuntat  ca asupra lui Gelu Diaconu se va declansa ?potopul?, iata ca procurorii DNA au lansat, ieri, tsunamiul vehiculat de ceva vreme

. Seful ANAF a fost pus sub acuzare pentru trafic de influenta in dosarul deputatilor Madalin Voicu si Nicolae Paun, speta in care Partida Romilor este suspectata de o frauda cu fonduri europene de sase milioane de euro.

Atat Diaconu, cat si un alt personaj cheie din conducerea Fiscului, vicepresedintele Mihai Gogancea Vatasoiu, invinuit si el de procurori, au fost audiati la DNA pentru a li se aduce la cunostinta calitatea de suspecti.

Voicu si Paun, impreuna sub ghilotina DNA

DNA a facut si agenda zilei de ieri, cerand Parlamentului incuviintarea retinerii si arestarii deputatilor Madalin Voicu si Nicolae Paun. Voicu este acuzat de trafic de influenta, fals in declaratii si spalare de bani, iar Paun, care detine si calitatea de presedinte al Asociatiei Partida Romilor Pro Europa, este suspectat de deturnare de fonduri, spalare a banilor si trafic de influenta. Concret, DNA il acuza pe Madalin Voicu ca ar fi intervenit la ANAF si Guvern pentru promovarea unor legi. Nicolae Paun ar fi demarat, prin fundatia pe care o conduce, doua proiecte finantate cu bani europeni, dar si de la bugetul de stat pentru integrarea persoanelor din comunitatea roma. Potrivit anchetatorilor, pe langa faptul ca nu a respectat normele legale in privinta folosirii fondurilor obtinute, Paun ar fi utilizat parte din bani in interes propriu, dar si pentru ca Voicu sa-i inlesneasca, prin interventii la diversi demnitari sau functionari, validarea proiectelor.

?Gata, gata! Nu mai exagerati!?

Insa bomba zilei o reprezinta punerea sub acuzare a conducerii ANAF in acest dosar. Seful ANAF, Gelu Diaconu, si vicepresedintele Mihai Gogancea Vatasoiu au venit pe rand la DNA pentru a li se aduce la cunostinta ca au calitatea de suspecti, acuzatiile fiind de abuz in serviciu si favorizarea faptuitorului. ?Presedintele ANAF Diaconu Gelu – Stefan, impreuna cu vicepresedintele ANAF, Gogancea-Vatasoiu Mihai au emis circularele nr. 10/07.01.2015 si A-PRS1391/08.05.2015. Scopul acestor circulare era scutirea persoanelor angajate prin conventii civile la Asociatia Partida Romilor si notificate de catre organele fiscale ca figureaza cu debite restante aferente contributiei de asigurari de sanatate pentru anul 2012, de la plata acelor contributii. Circularele au fost emise cu incalcarea dispozitiilor legale si au produs un prejudiciu bugetului de stat?, se rezuma pe scurt ?buba? gasita de procurori in capul lui Gelu Diaconu. La iesirea din DNA, pe langa declaratiile obisnuite celor care se perinda pe acolo, de genul ?n-am vazut, n-am auzit?, Gelu Diaconu i-a asigurat pe ziaristi ca va da mai multe detalii despre dosar, insa pana atunci ?Gata, gata! Nu mai exagerati!?.

Data publicării: 11 Feb 2016 - 05:11

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=52532&titlu=Seful_ANAF__pus_sub_acuzare__Gelu_Diaconu__la_Staborul_DNA