Fostul deputat Iosif Armas, arestat preventiv. Vicepresedintele CJ Caras-Severin, Ilie Iova, sub control judiciar [1]

Omul de afaceri Iosif Armas, acuzat de delapidarea societatii Hercules, a fost arestat preventiv

. Aceeasi decizie au luat-o magistratii si in cazul altor 5 persoane, suspecte in acelasi dosar. Cu detalii despre acuzatii vine Adriana Roescu, de la TVR Timisoara.

Iosif Armas si doi dintre directorii de la SC Hercules sunt acuzati de procurorii DIICOT Caras-Severin de delapidare, abuz in serviciu si constituirea unui grup infractional. Concret, anchetatorii cerceteaza instrainarea frauduloasa a hotelurilor si bazelor de tratament din statiunea Baile Herculane. In acest demers, Armas ar fi beneficiat de sprijinul directorului general al societatii si al celui economic. In plus, Iosif Armas mai este acuzat ca, in perioada 2001-2006, a prejudiciat si Rezervele de Stat cu 43 de milioane de lei. Omul de afaceri si alte cinci persoane au fost retinute azi noapte, dupa audieri prelungite, iar astazi au fost prezentati magistratilor.

ACTUALIZARE 15.30 Iosif Armas a fost arestat preventiv.

Fostul deputat Iosif Armas a fost retinut pentru 24 de ore, in urma audierilor de la DIICOT Resita in cazul devalizarii statiunii Baile Herculane. Procurorii au emis ordonante de retinere si pentru alti cinci suspecti din acest dosar. Ei vor fi prezentati Tribunalului Caras-Severin cu propunere de arestare preventiva. In total, 20 de persoane sunt anchetate in acest caz. Pentru alti sase suspecti, printre care si vicepresedintele Consiliului Judetean Caras-Severin, Ilie Iova, procurorii DIICOT au dispus continuarea cercetarilor sub control judiciar.

Procurorii DIICOT Resita au efectuat, miercuri, perchezitii la Baile Herculane. Ancheta vizeaza peste 20 de persoane, printre care si pe fostul deputat Iosif Armas, cel care a preluat patromoniul statiunii dupa privatizare.

Procurorii de la DIICOT Caras Severin ii acuza de delapidare, abuz in serviciu si constituirea unui grup infractional pe fostul deputat Iosif Armas si pe unii dintre directorii societatii Argirom - cea care a preluat societatea Herculane.

Printre cei audiati este si vicepresedintele Consiliului Judetean Caras Severin. Ilie Iova a fost director al Argirom in perioada 2002-2008. Acesta a declarat ca nu are nicio legatura cu dosarul. La data privatizarii, societatea din Herculane avea peste 30 de imobile.

Procurorii il suspecteaza pe Armas si pe directorii sai ca au vandut o mare parte dintre acestea si si-au insusit banii.

Cele mai multe dintre cladiri sunt construite in perioada Imperiului Austriac si au fost lasate in paragina in ultimii ani. Este vorba de hoteluri, pavilioane, baze de tratament si cazinoul din Baile Herculane.

Citeste si "Ancheta in cazul Baile Herculane. Una dintre cele mai frumoase statiuni din Europa a ajuns o ruina".

Data publicării: 08 Apr 2016 - 05:20