Sinteza zilei: Interviu cu profesorul universitar care s-a pronuntat asupra tezei de doctorat a sefei DNA [1]

Profesorul universitar Dorin Isoc, care s-a pronuntat asupra tezei de doctorat a sefei DNA, a afirmat, la Sinteza zilei, ca Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara (GRAUR) are ca principala preocupare plagiatul din 2006, aratand ca, pana acum, asociatia a identificat 328 de plagiate

.

Profesorul Dorin Isoc, cadru didactic la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca, a aratat ca a ajuns la teza de doctorat a Laurei Codruta Kovesi dupa aparitia in presa a primelor informatii despre aceasta lucrare, pe site-ul Grupului de Investigatii Politice.

”Noi am urmat procedura legala prin care am cerut universitatii care a dat titlul sa intervina, sa faca ancheta si sa ridice titlul. În paralel am anuntat ministerul. Daca noi am indreptat documentul catre minister, iar ministerul gaseste ca nu poate rezolva problema, este obligat de lege sa redirectionze spre acel organ care poate sa intervina”, a spus profesorul Dorin Isoc.

Profesorul Dorin Isoc a afirmat, la Antena 3, ca cele mai multe plagiate, din cele peste 300 identificate de asociatie, apartin profesorilor universitari, inclusiv cu functii de conducere.

Pentru aceasta stare de fapt, profesorul acuza Ministerul Educatiei, care le-a cerut in repetate randuri profesorilor sa publice carti pentru a promova in invatamant.

”Nu e vorba numai de doctorate, ci de lucrari plagiate. Scoala romaneasca are un dispret profund fata de creatia intelectuala. Nu se face nimic in scoala ca sa se completeze notiunea de proprietate din Constitutie cu proprietatea intelectuala. (...) Plagiatele acestea lovesc in creativitatea tineretului, a partii active. Cine e de vina? Scoala si Ministerul Educatiei. Sa ne amintim ca ministrii Educatiei au cerut profesorilor sa publice carti ca sa poata promova. Statistic, doar 10 la suta dintr-o populatie e creativa. (...) Pe colegii mei eu nu ii consider atat de vinovati cat ii consider pe ministri”, a spus profesorul Isoc.

Luni, Universitatea de Vest din Timisoara (UVT) [2]a anuntat ca a demarat, la finalul saptamanii trecute, proceduri interne pentru clarificarea situatiei aparute in spatiul public vizavi o sesizare pe tema suspiciunii de plagiat a lucrarii de doctorat a Codrutei Kovesi. Potrivit sursei citate, universitatea anunta ca va coopera cu orice institutie abilitata, avand in vedere si ca o asociatie din Cluj Napoca a trimis catre Ministerul Educatiei o sesizare pe tema suspiciunii de plagiat a lucrarii de doctorat a procurorului-sef al DNA, sesizare care nu a ajuns inca la universitate.

Scandalul a plecat dupa ce deputatul Sebastian Ghita a depus, la Parchetul General, un autodenunt in care sustine ca, impreuna cu mai multi demnitari ai statului roman, a participat la falsificarea raportului tehnic de expertiza a tezei de doctorat a procurorului-sef DNA, Laura Codruta Kovesi [3].

Deputatul spune ca, in 2012, el si alti inalti functionari ai statului au facut parte dintr-o Comisie tehnica a Consiliului National de Etica, comisie care trebuia sa stabileasca daca sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a plagiat in teza de doctorat sau nu.

Sebastian Ghita spune ca, de fapt, Comisia nu s-a intrunit.

Data publicării: 04 Oct 2016 - 05:55

[2] http://www.antena3.ro/actualitate/universitatea-de-vest-din-timisoara-anunt-despre-demararea-unei-proceduri-interne-vizand-teza-de-379626.html
  [3] http://www.antena3.ro/actualitate/ghita-plagiat-kovesi-378686.html