Deputatii au decis ca Adrian Gurzau poate fi arestat preventiv

Plenul Camerei Deputatilor a decis, ieri, ca deputatul Adrian Gurzau poate fi arestat preventiv, la cererea DNA, in dosarul Carpatica Asigurari

.
     Mircea Dolha, membru al Comisiei de numarare a voturilor, a declarat ca au fost prezenti in plen 238 de deputati si toti si-au exprimat votul. Dintre acestia, 124 au votat pentru incuviintarea arestarii preventive si 114 impotriva.
     Anterior, plenul Camerei Deputatilor decisese ca Adrian Gurzau nu poate fi retinut.
     Luni, Comisia juridica a Camerei Deputatilor a aprobat cererea ministrului Justitiei de incuviintare a retinerii si arestarii preventive a deputatului Adrian Gurzau, acuzat de trafic de influenta, in dosarul Carpatica Asig.
     Adrian Gurzau a contestat votul din plen pe cererea privind arestarea sa preventiva, insa Biroul permanent a respins contestatia.
     Tot ieri, deputatii au decis ca Adrian Gurzau nu poate fi retinut, pe motiv ca nu s-a intrunit numarul de voturi necesar.
     Deputatul Adrian Gurzau le-a solicitat, in plen, colegilor sai sa dea un vot de respingere a cererii de retinere si arestare preventiva a sa pe motiv ca nu reprezinta un pericol public.
     Pe 27 septembrie, procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a transmis Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie cererea si referatul pentru incuviintarea retinerii si arestarii preventive a deputatului Adrian Gurzau, acuzat de trafic de influenta in dosarul Carpatica Asig. Potrivit DNA, in dosar exista date si probe din care rezulta ca deputatul Gurzau ar fi comis fapte de coruptie.
     Recent, procurorii DNA l-au audiat pe Adrian Gurzau, in dosarul Carpatica Asig, in care ii retinusera pe fosta sefa CSA, Angela Toncescu, pe Dan Hosu, sotul fostului procuror sef interimar al DIICOT, Georgiana Hosu, si pe Ion-Sorin Tatu.
     Procurorii DNA sustin ca Adrian Gurzau avea interese personale in implicarea pe piata asigurarilor.
     Conform DNA, exista date si probe ce contureaza urmatoarea stare de fapt: "In perioada 8 aprilie 2015 - 1 noiembrie 2015, inculpata Toncescu Angela (n.r. care luni a fost retinut), membru si incepand cu data de 2 iulie 2015, presedinte al Consiliului de Administratie al Carpatica Asig, i-a promis inculpatului Gurzau Adrian, deputat in Parlamentul Romaniei si administrator in fapt al unei firme, care a si acceptat promisiunea, intocmirea unui contract de prestari servicii intre firma respectiva, in calitate de prestator si Carpatica Asig SA, in calitate de beneficiar.
     Contractul susmentionat a fost incheiat in data de 2 noiembrie 2015, la solicitarea si in complicitate cu inculpata Toncescu Angela. Obiectul contractului il constituia furnizarea, de catre firma controlata de deputat, a unor servicii specializate de «relatii clienti, info-line, contact center vanzare si marketing», pe o durata minima de 5 ani. Valoarea contractului pentru primele trei luni (perioada pilot test) a fost stabilita la suma de 10.000 de euro + TVA, platita de Carpatica Asig lunar, urmand ca pentru urmatoarele 60 de luni, valoarea contractului sa fie de 4.000 de euro+TVA, pe fiecare luna. Asadar, valoarea totala a contractului pe perioada preconizata este de 270.000 de euro+TVA. Contractul incheiat a fost pagubos pentru Carpatica Asig, in contextul in care, la momentul incheierii, societatea de asigurari avea un departament compus din patru angajati ai societatii, care desfasurau activitati similare, la costuri mult mai scazute.
     In schimbul acestor promisiuni si, ulterior, in schimbul incheierii contractului, incepand cu 8 aprilie 2015 si pana in 14 martie 2016, inculpatul Gurzau Adrian a sustinut ca isi exercita influenta pe care o avea asupra unor membri din conducerea ASF, astfel incat sa fie influentat votul din Consiliul ASF pentru urgentarea procedurii de avizare a lui Toncescu Angela in functia de presedinte al Consiliului de Administratie al Carpatica Asig si pentru ca aceasta sa nu fie sanctionata pentru nereguli constatate in activitatea anterioara. Totodata, deputatul Gurzau Adrian, prevalandu-se de calitatea de demnitar si de membru al Comisiei de cercetare a abuzurilor, coruptiei si pentru petitii din Camera Deputatilor, si-a traficat influenta asupra unor membri din conducerea ASF, astfel incat membrii Consiliului ASF sa aprobe prelungirea perioadei de redresare pe baza de plan a Carpatica Asig, desi prin adresa Directiei de supraveghere si control - Sectorul asigurari-reasigurari din 14.07.2015, se propusese Consiliului ASF constatarea starii de insolventa a Carpatica Asig".
     Adrian Gurzau este unul dintre cei mai vehementi critici ai conducerii ASF, in special ai presedintelui Misu Negritoiu, caruia i-a cerut demisia si a initiat revocarea acestuia, pe fondul scandalului privind cresterea tarifelor RCA.
Data publicării: 05 Oct 2016 - 05:08

Link știre