Imaginea Parlamentului, facuta KO si de Tyson

Mike Tyson a vizitat ieri Parlamentul, fara a asista la una dintre sedintele Camerei Deputatilor sau Senatului

. Fostul mare pugilist, posesorul unei biografii pigmentata cu foarte multe momente care nu fac cinste nimanui, inclusiv o condamnare pentru viol, se afla in tara noastra pentru o actiune publicitara. Nu putini oameni, inclusiv presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, au considerat inoportuna vizita lui Tyson la Palatul Parlamentului, dar nu trebuie sa omitem faptul ca in aceasta institutie sunt prezenti, in mod constant oameni care au de asemenea condamnari penale sau sunt cercetati.
     In cel mai pur stil al pugilismului american, Tyson a fost insotit de un alai de prieteni, garzi de corp si personaje dornice sa apara in fotografii si in aceasta vizita, pe parcursul careia au avut loc mici incidente minore cauzate de proasta orientare si nervozitate excesiva. Cum senatorii isi incheiasera sedinta cu cateva minute inainte de aparitia fostului pugilist, acesta nu a putut vizita sala de plen a Senatului, usile fiind bine zavorate. De altfel declaratia lui Calin Popescu Tariceanu, data in momentul in care a aflat de aceasta invitatie, probabil ca a reprezentat un semnal in aceasta directie: "Cred ca cei care au facut propunerea nu au stat sa se gandeasca foarte mult, din pacate. Nu mi se pare ca este o propunere care sa fie onoranta pentru institutia Parlamentului. Din contra, imi pare rau. (...) Pe langa activitatea lui sportiva, Mike Tyson s-a distins in viata particulara cu o serie intreaga de probleme care l-au dus in final chiar la inchisoare".
     Insotitorii lui Tyson, printre care s-a distins si fostul actionar al clubului Rapid, Nicolae Cristescu, nu s-au lasat descurajati de prima usa inchisa si au insistat reusind sa intre in sala "Nicolae Titulescu" a Camerei Deputatilor. Laconic, Tyson s-a declarat impresionat de cladirea Parlamentului, pe care a calificat-o drept "'uimitoare'', dar a tinut sa precizeze ca "politica este neplacuta". Nu toti senatorii au privit lucrurile precum seful acestei institutii, Ben-Oni Ardelean si Ilie Nastase s-au aflat printre cei care l-au intampinat pe american si au facut poze cu acesta, apreciind ca sportivul este un exemplu pentru felul cum s-a reintegrat in societate.
Data publicării: 06 Oct 2016 - 05:45

Link știre