Basescu, dupa ce DNA a cerut urmarirea penala a Elenei Udrea: "La Kovesi functioneaza rautatea feminina" [1]

Traian Basescu a comentat, miercuri, la Romania TV, solicitarea sefei DNA de a primi aviz de la Camera Deputatilor pentru inceperea urmaririi penale a Elenei Udrea pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita privind campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2009

Foto: Romania TV

Fostul presedinte Traian Basescu considera ca noua cerere de urmarire penala fata de Elena Udrea, facuta de sefa DNA Laura Codruta Kovesi, este o "rautate feminina".

"Nu mai e nicio supriza aici. Nu e numai o chestiune de inscenari, e si o chestiune femeiasca. Functioneaza total si rautatea feminina", a spus Traian Basescu, la Romania TV.

Procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a solicitat, miercuri, sesizarea Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Elena Udrea, la data faptelor ministru al Turismului, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita privind campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2009.

"Procurorul sef al DNA a transmis procurorului general al PICCJ referatul cauzei, in vederea sesizarii Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Elena Gabriela Udrea, deputat in Parlamentul Romaniei, la data faptelor ministru al Turismului, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita, care ar fi fost savarsite in exercitarea functiei ministeriale. Cauza are ca obiect fapte prin care, pe parcursul campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale din anul 2009, au fost colectate sume de bani provenite din infractiuni, care au fost folosite ulterior pentru plata unor servicii prestate in campania electorala", se precizeaza intr-un comunicat al DNA.

DNA reaminteste ca, in cursul lunii septembrie, procurorii au dispus efectuarea urmaririi penale fata de mai multe persoane, printre care Gheorghe Nastasia, la data faptei secretarul general al Ministerului Turismului, si Victor Tarhon, la data faptei presedintele Consiliului Judetean Tulcea, suspectati de luare de mita, precum si fata de Elena Udrea, pentru savarsirea a cinci infractiuni de spalare de bani.

Ulterior au fost obtinute noi probe cu privire la savarsirea de catre Udrea a doua infractiuni de instigare la luare de mita, pentru care se impune extinderea urmaririi penale.

"Pe baza probelor respective a rezultat ca Elena Udrea i-a determinat pe Gheorghe Nastasia, secretarul general al Ministerului Turismului, precum si pe Victor Tarhon, presedintele Consiliului Judetean Tulcea (institutie care primea finantare si de la Ministerul Turismului pe diferite proiecte), sa ceara reprezentantilor unor societati comerciale care aveau contracte cu cele doua institutii, sa achite contravaloarea unor servicii de publicitate furnizate in cadrul campaniei electorale. Plata s-a realizat in baza unor contracte fictive, iar legatura dintre persoanele care obtineau fondurile infractionale si prestatorii de servicii a fost realizata de catre Udrea Elena Gabriela", se mai arata in comunicat.

Procurorii mai sustin ca Elena Udrea coordona persoanele care au actionat ca intermediari pentru transferurile bancare realizate, astfel incat banii obtinuti pe cale nelegala sa ajunga la societatile care prestau servicii legate de campanie.

Avand in vedere ca in perioada vizata de ancheta Elena Udrea avea calitatea de ministru al Turismului, infractiunile de instigare la luare de mita retinute in sarcina ei au fost savarsite in exercitarea functiei, astfel incat este necesara incuviintarea Camerei Deputatilor pentru a se dispune efectuarea in continuare a urmaririi penale.

Cererii transmise de procurorul sef al DNA i-au fost atasate referatul intocmit de procurorii anticoruptie, precum si un numar de 13 volume cuprinzand copii ale dosarului de urmarire penala.

"Precizam ca in prezenta cauza inculpatii Gheorghe Nastasia, Victor Tarhon, Silviu Ioan Wagner, Ioana Basescu, Giovanni-Mario Francesco sunt cercetati sub control judiciar, aceeasi masura fiind dispusa si fata de Elena Udrea in legatura cu cele cinci infractiuni de spalare de bani", se mai mentioneaza in comunicatul DNA.

Data publicării: 13 Oct 2016 - 05:33