"Legea conversiei este populista". Isarescu trage un semnal de alarma: Va avea costuri economice mari pentru societate [1]

Legea conversiei in lei a creditelor in franci elvetieni, votata in Plenul Camrei Deputatilor, for decizional, marti, este aspru criticata de guvernatorul BNR, Mugur Isarescu

. Seful Bancii Nationale atrage atentia ca masura este una populista, care va destabiliza economia tarii. "Asistam la curente populiste ale caror solutii magice, intre ghilimele, bineinteles, pot genera euforie in randul beneficiarilor pe termen scurt, uneori si la initiator, dar cu costuri economice deloc neglijabile pentru societate pe termen mediu si lung”, a spus Isarescu la conferinta ”Risc de Tara”, scrie news.ro Guvernatorul Bancii Nationale spune ca aceasta lege, ca si cea a darii in plata, prezinta riscul nesigurantei contractelor intre parti. ”Dar mie imi este greu sa imi imaginez o economie functionala in care disciplina contractuala devine irelevanta. Adica contractul nu mai conteaza”, a mentionat Isarescu. Potrivit modificarilor facute de comisie, conversia ar urma sa se faca prin act aditional la contractul de credit la cursul de schimb la data incheierii contractului. În prezent, cursul francului elvetian este de circa 4,15 lei, fata de 2-2,5 lei in perioada 2007-2008, cand s-au acordat cele mai multe credite in moneda elvetiana.
Data publicării: 19 Oct 2016 - 05:45