Constantin Degeratu si Costin Georgescu, noii vicepresedinti ai Coalitiei Nationale pentru modernizarea Romaniei [1]

Coalitia Nationala pentru modernizarea Romaniei are doi noi vicepresedinti

. Generalul Constantin Degeratu a fost numit vicepresedinte pentru politici de aparare, in timp ce ambasadorul Costin Georgescu va fi vicepresedinte pentru securitatea nationala.

Constantin Degeratu a fost Sef al Marelui Stat Major al Armatei Romane intre anii 1997 – 2000, Sef al Sectiei Operatii in cadrul Comandamentului Armatei a IV-a “Transilvania” din Cluj-Napoca in perioada 1990 – 1994, timp in care a participat la primul curs comun pentru ofiteri din cadrul NATO si fostele state membre ale Tratatului de la Varsovia – NATO Defence College din Roma, numit in 1995 in functia de loctiitor al Sefului Directiei de Operatii din Statul Major General, profesor de Studii de Securitate pentru Europa Centrala la Centrul European de Studii de Securitate “George C. Marshall” din Garmisch-Partenkirchen, Germania intre anii 2000-2004, numit in 2005 in functia de consilier de stat la Departamentul Securitatii Nationale din cadrul Administratiei Prezidentiale, cercetator stiintific principal la Institutul Roman de Studii Strategice din Bucuresti.

Membru al Academiei Oamenilor de Stiinta, membru de onoare al Asociatiei “George C. Marshall” din Romania, membru de onoare al Asociatiei “Manfred Worner” din Romania, Generalul Degeratu este cercetator asociat la Fundatia “Eurisc” si membru al Grupului international de lucru “Initiative for a Renewed Transatlantic Partnership”, organizat de Institutul CSIS din SUA.

Costin Georgescu a fost director al Serviciului Roman de Informatii intre anii 1997 – 2000, ambasador extraordinar si plenipotentiar, om politic, deputat PNL in legislatura 1996-2000, fost membru al PNL si sef de departament al PNL si coordonator al Departamentelor functionale ale Conventiei Democrate Romane in perioada 1993-1996.

In anul 2000, pentru merite deosebite in apararea intereselor fundamentale ale statului roman, ambasadorul Costin Georgescu a primit distinctia Ordinul National “Steaua Romaniei” in grad de Mare Ofiter.

Data publicrii: 21 Oct 2016 - 05:55