Dan Adamescu a murit [1]

(adsbygoogle = window

.adsbygoogle || []).push({});

Dan Adamescu a murit luni seara, dupa cum a anuntat, la un post TV, Adriana Constantinescu, nora fostului om de afaceri.

Dan Adamescu, care avea 68 de ani, era internat la o clinica privata din Bucuresti, iar starea sa de sanatate se inrautatise din cauza unei septicemii.

Nora sa a acuzat ca pentru moartea fostului om de afaceri se fac vinovati judecatorii, care nu au acceptat cererea de eliberare conditionata a acestuia.

Dan Adamescu a fost condamnat definitiv pe 27 mai 2016 de Înalta Curte de Casatie si Justitie la 4 ani si 4 luni inchisoare cu executare intr-un caz de coruptie privind solutii favorabile in dosare de insolventa, potrivit Agerpres.

Pe rolul instantelor au fost inregistrate nenumarate cereri de eliberare conditionata, avocatul sau aratand ca starea sa de sanatate era deosebit de grava.

În iunie 2014, procurorii DNA i-au trimis in judecata pe oamenii de afaceri Dan Adamescu si Iosif Armas, acestia fiind acuzati ca au dat mita unor judecatori de la Tribunalul Bucuresti pentru a obtine solutii favorabile in instanta pentru firme ale lor aflate in insolventa.

Potrivit DNA, cei patru judecatori au pretins si primit sume de bani sau bunuri in scopul de a indeplini/nu indeplini sau a intarzia un act privitor la indatoririle de serviciu in legatura cu contestatiile la tabelul preliminar al creantelor, desemnarii preferentiale a unor administratori judiciari, atribuirii preferentiale a unor dosare de insolventa, pentru a-si exercita influenta pe langa alti magistrati de la diverse instante din Bucuresti sau din tara, utilizand informatii detinute prin prisma atributiilor de judecator.

De exemplu, in schimbul unor sume de bani, bunuri ori servicii, judecatorul Mircea Moldovan se angaja sa atribuie preferential unor societati/practicieni in insolventa anumite ''dosare bune''. Prin sintagma ''dosare bune'' in materie de insolventa se intelege, din punctul de vedere al lichidatorului sau administratorului judiciar, cauze cu active valoroase de valorificat, ceea ce genereaza obtinerea unor venituri substantiale de catre societatea de insolventa, sustin procurorii.

În alte cazuri, oferta s-a materializat in prezentarea importantei dosarelor pe care le-a avut sau le avea repartizate spre judecata, demersurile fiind exercitate in scopul de a-l determina pe beneficiar sa ofere sume de bani, in perspectiva desemnarii ca administrator judiciar.

Potrivit rechizitoriului, judecatorul Moldovan a primit bani si bunuri in valoare de 29.935 lei, iar Ion Stanciu a primit, in cursul lunilor iunie 2013 si decembrie 2013, suma de 15.000 euro de la Dan Adamescu si de la o alta persoana, prin intermediul si cu ajutorul Monicai Borza, pentru a pronunta o hotarare favorabila intr-un dosar, respectiv de a accepta deschiderea procedurii insolventei SC Baumeister SA, coordonata de Adamescu, si in schimbul numirii unei anumite societati de insolventa drept administrator judiciar.

De asemenea, Mircea Moldovan a primit ca mita, printr-un intermediar, un pachet cu produse alimentare (carne de vita/miel) de la fostul deputat PSD Iosif Armas, in schimbul ajutorului dat de magistrat intr-un dosar de insolventa, ce privea SC Argirom International SA.

Si judecatorii Elena Roventa si Ciprian Viziru au primit bani pentru a pronunta hotarari favorabile in mai multe dosare.

Potrivit DNA, elementele definitorii ale activitatii infractionale a celor patru judecatori ai Sectiei a VII — a civila s-au structurat pe mai multe paliere: intalniri periodice, aparent protocolare sau profesionale, chiar in incinta Tribunalului Bucuresti, in fata cladirii TB sau in proximitatea instantei; intalniri periodice discrete, manifestate sub forma plimbarii cu masina prin Bucuresti pentru a putea fi discutate aspectele infractionale, modul conspirat de comunicare, atunci cand vorbeau la telefoanele mobile; identificarea dosarelor de insolventa ''bune'' in care sa fie desemnati sau cele in care judecatorii puteau pronunta solutii favorabile mituitorilor si cumparatorilor de influenta.

Data publicării: 25 Ian 2017 - 05:29

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=58811&titlu=Dan_Adamescu_a_murit_