2.151 dosare de abuz in serviciu la DNA.1.960 oameni trimisi in judecata de Parchetul General tot pentru abuz [1]

"Orice fapta care ar cauza un prejudiciu de sub 200

.000 lei nu va mai fi investigata si pedepsita; in cauzele trimise la instanta procesul penal inceteaza, iar cauzele aflate in lucru la DNA se vor clasa. Limita de 200.000 lei nu are nicio legatura cu decizia Curtii Constitutionale a Romaniei in ceea ce priveste aceasta infractiune, cu toate ca, in nota de fundamentare se invoca acest aspect. Aceasta limita este stabilita in mod arbitrar, fara a fi justificata in vreun fel, existand posibilitatea sa fie favorizate anumite persoane determinate (...) Pedeapsa pentru infractiunea de abuz in serviciu scade nejustificat de mult, de la maximum 7 ani la maximum 3 ani, fara a se preciza care este justificarea. In consecinta scade termenul de prescriptie la 5 ani. Prin urmare, o serie de procese si anchete vor inceta din cauza implinirii termenului de prescriptie. Reducerea pedepsei nu este justificata, ba mai mult, aduce in derizoriu orice efort de a descuraja conduita abuziva a functionarului in exercitarea atributiilor de serviciu", arata Directia Nationala Anticoruptie intr-un comunicat de presa remis anterior anuntului ministrului Justitiei, Florin Iordache.

Potrivit DNA, in perioada 2014-2016, au fost trimise in judecata pentru infractiunea de abuz in serviciu 1.171 persoane fizice si 34 de persoane juridice, iar prejudiciile cauzate prin comiterea faptelor este de peste un miliard euro, mai exact 1.048.341.902 euro.

In prezent se afla in lucru la institutia condusa de Laura Codruta Kovesi 2.151 dosare avand ca obiect infractiuni de abuz in serviciu.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

Pe de alta parte, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a anuntat ca 1.960 de persoane au fost trimise in judecata pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu, cu un prejudiciu de 196.002.878 euro, peste 200 de persoane au fost trimise in judecata pentru neglijenta in serviciu, cu un prejudiciu de 1.000.000 euro, iar 215 persoane au fost trimise in judecata pentru conflict de interese.

"Totodata, numai pentru anul 2016, ilustram cu o serie de date referitoare la calitatea persoanelor trimise in judecata pentru infractiunea de conflict de interese, dupa cum urmeaza: 2 parlamentari, 17 primari, 4 viceprimari si 5 directori, retinandu-se, in esenta: 2 parlamentari/deputati si-au angajat rudele (fiul si nora) la biroul parlamentar; 12 primari de oras/comuna au achizitionat bunuri de la societati comerciale al caror asociat unic si administrator erau rude si afini de gradul I; 5 primari de comuna au incheiat contracte de concesiune/inchiriere pasuna comunala cu societati administrate de sot sau rude de gradul I (tata/fiu); 7 consilieri judeteni/locali au luat decizii in beneficiul unor asociatii/societati comerciale administrative de sot, rude si afini de gradul I; 7 conducatori de institutii publice (directori si primari) si-au angajat rudele si afinii de gradul I; 6 conducatori de institutii publice (directori) au achizitionat bunuri de la societati al caror asociat si administrator erau rude de gradul I", mai arata Parchetu de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Ordonanta privind modificarea Codurilor Penale a fost publicata in noaptea de marti spre miercuri, la ora 1.25, in Monitorul Oficial, masurile intrand in vigoare odata cu publicarea acesteia.

Citeste si: VIDEO Proteste la Timisoara, Sibiu, Iasi, Arad, Ploiesti si Cluj-Napoca fata de deciziile Guvernului Citeste si: DNA: Directorul CJP Suceava a pretins bani pentru trafic de influenta inaintea campaniilor electorale Citeste si: GALERIE FOTO In jur de 100 de persoane protesteaza la Cluj-Napoca fata de proiectul gratierii Citeste si: Factura de 85 de mii de lei, adica peste 18.000 de euro, la caldura, la o scoala din Buzau Citeste si: Ludovic Orban, achitat in dosarul privind banii pe care i-ar fi cerut in campania electorala pentru alegerile locale din 2016 / Raluca Turcan: Ne bucuram pentru achitarea lui Ludovic Orban

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });
Data publicării: 01 Feb 2017 - 05:29