Camera Deputatilor a aprobat infiintarea Institutului National de Administratie [1]

Camera Deputatilor a adoptat, marti, legea pentru aprobarea OUG privind infiintarea Institutului National de Administratie care va pune in aplicare directiile strategice ale Guvernului privind eficientizarea administratiei publice prin profesionalizarea personalului din structurile acesteia

.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 526153, "containerid": "crt-526153" });

“Proiectul de lege are ca obiect de reglementare infiintarea Institutului National de Administratie, institutie publica de interes national, cu personalitate juridica, organ de specialitate al administratiei publice centrale, in subordinea Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, prin preluarea activitatii in domeniul formarii profesionale in administratia publica si al perfectionarii profesionale a functionarilor publici de la Agentia Nationala a Functionarilor Publici si Centrele regionale de formare continua pentru administratia publica locala”, potrivit proiectului de lege pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr.23/2016 privind infiintarea Institutului National de Administratie.Institutul National de Administratie va avea rolul de a pune in aplicare directiile strategice ale Guvernului privind eficientizarea administratiei publice prin profesionalizarea personalului din administratia publica centrala si locala, se arata in proiectul de lege, arata Mediafax.Conducerea Institutului National de Administratie este asigurata de un presedinte cu rang de secretar de stat, care este ajutat de un vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, numiti si eliberati din functie prin decizie a prim-ministrului, la propunerea ministrului Dezvoltarii regionale si Administratiei publice, in conditiile legii.Personalul Institutului National de Administratie se compune din demnitari, functionari publici si personal contractual, salarizarea personalului urmand sa fie facuta potrivit legislatiei in vigoare aplicabile personalului platit din fonduri publice.Pe langa Institutul National de Administratie va functiona Consiliu de coordonare format dintr-un reprezentant desemnat de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, un reprezentant desemnat de Cancelaria Prim-Ministrului, un reprezentant desemnat de Camera Deputatilor si unul de Senat, un reprezentant desemnat de Administratia Prezidentiala, presedintele Institutului National de Administratie, dar si reprezentanti ai fiecarei structuri asociative a autoritatilor administratiei publice locale (Uniunea Nationala a Consiliilor Judetene din Romania, Asociatia Municipiilor din Romania, Asociatia Oraselor din Romania, Asociatia Comunelor din Romania), un reprezentant al mediului academic, unul al organizatiilor neguvernamentale/ sindicatelor reprezentative pentru administratia publica, dar si alti membrii desemnati.Admiterea la programele de formare organizate de catre Institutul National de Administratie se face prin concurs national organizat de Institut.In perioada in care participa la programele de formare profesionala, participantii beneficiaza de drepturile salariale si de alta natura cuvenite, in conditiile legii.Finantarea cheltuielilor curente si de capital ale Institutului National de Administratie se asigura din venituri proprii si subventii acordate de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice.Institutului National de Administratiei poate realiza venituri propri din tarife de participare la programe de formare, sponsorizari, donatii ale unor persoane fizice si juridice din tara si din strainatate, fonduri externe nerambursabile si “alte surse”.Cheltuielile pentru programele de formare profesionala pentru alesii locali, organizate de Institutul National de Administratie, respectiv de centrele teritoriale de formare continua pentru administratia publica, se suporta din bugetele locale.Proiectul de lege a fost adoptat cu 296 de voturi "pentru" si 2 abtineri.Camera Deputatilor este for decizional.

Data publicrii: 08 Mar 2017 - 04:27

Link tire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=59881&titlu=Camera_Deputatilor_a_aprobat_infiintarea_Institutului_National_de_Administratie