Biroul Permanent și Comisiile parlamentare - Camera Deputaților

(2180 cuvinte în acest text)
(13930 afișări)  Tipărire

Valeriu Ștefan Zgonea
PSD
Președinte

Ioan Oltean
PD-L
Vicepreședinte
Viorel Hrebenciuc
PSD
Vicepreședinte
 Miron Tudor Mitrea
PSD
Vicepreședinte
Eduard Raul Hellvig
PNL
Vicepreședinte
Niculae Mircovici
Minoritati
Secretar
Cătălin-Daniel Fenechiu
PPDD
Secretar
Eugen Nicolicea
PSD
Secretar
Cristian Buican
PNL
Secretar
Ioan Bălan
PD-L
Chestor
Mircea-Gheorghe Drăghici
PSD
Chestor
Dan-Ștefan Motreanu
PNL
Chestor
Dénes Seres
UDMR
Chestor

1. Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare
Președinte
1. Tudose Mihai PSD
Vicepreședinți
2. Nicolae Alexandri PNL
3. Udriște Gheorghe PDL
Secretari
4. Dumitru Georgică PC
5. Itu Cornel PSD
Membri
6. Adăscăliței Constantin PSD
7. Bănicioiu Nicolae PSD
8. Blăjuț Viorel-Ionel PP-DD
9. Bogdan Gheorghe-Dănuț PSD
10. Caloianu Mario-Ernest PP-DD
11. Chirvăsuță Laurențiu PSD
12. Ciocan Dan PSD
13. Fejér László-Ődőn UDMR
14. Gerea Andrei Dominic PNL
15. Grama Horia PSD
16. Guran Virgil PNL
17. Măduța Flavius-Luigi PSD
18. Nazare Alexandru PDL
19. Neacșu Marian PSD
20. Nicolae Florian PSD
21. Palașcă Viorel PNL
22. Smarandache Miron Alexandru PP-DD
23. Stoica Ștefan-Bucur PDL
24. Șimon Gheorghe PSD
25. Teju Sorin PNL
26. Țigăeru Roșca Laurențiu PNL
27. Ursărescu Dorinel PNL
28. Vainer Aurel Mino.
29. Vizitiu Sergiu-Constantin PDL

2. Comisia pentru buget, finanțe și bănci
Președinte
1. Rușanu Dan Radu PNL
Vicepreședinți
2. Manda Iulian Claudiu PSD
3. Ștefan Viorel PSD
Secretari
4. Dragomir Gheorghe PNL
5. Paul Maria-Andreea PDL
Membri
6. Bleotu Vasile PSD
7. Chițoiu Daniel PNL
8. Ciobanu Gheorghe PSD
9. Cocei Erland PNL
10. Cosma Vlad-Alexandru PSD
11. Cristea Aurelia PSD
12. Cupă Ion PDL
13. Dascălu Constantin PDL
14. Diaconu Adrian-Nicolae PP-DD
15. Doboș Anton PNL
16. Donțu Mihai-Aurel PNL
17. Dumitru Ioana-Jenica PP-DD
18. Erdei Dolóczki István UDMR
19. Hărău Eleonora-Carmen PNL
20. Hulea Ioan PP-DD
21. Iacob Ridzi Monica Maria PP-DD
22. Ialomițianu Gheorghe PDL
23. Ignat Miron Mino.
24. Merka Adrian-Miroslav Mino.
25. Mocanu Adrian PSD
26. Negruț Cornelia PC
27. Nicolăescu Gheorghe-Eugen PNL
28. Nosa Iuliu PSD
29. Petrescu Petre PSD
30. Petric Octavian PSD
31. Popeangă Vasile PSD


3. Comisia pentru industrii și servicii 
Președinte
1.Iancu Iulian PSD
Vicepreședinți
2. Chiriță Dumitru PSD
3. Martin Eduard-Stelian PSD
Secretari
4. Antal István UDMR
5. Țîmpău Radu Bogdan PNL
Membri
6. Arsene Ionel PSD
7. Blănariu Valentin PP-DD
8. Bode Lucian Nicolae PDL
9. Bucur Constantin-Alin PP-DD
10. Costin Gheorghe PNL
11. Diniță Ion PC
12. Dolineaschi Andrei PSD
13. Fenechiu Relu PNL
14. Ionescu George PDL
15. Ispir Raluca-Cristina PNL
16. Lupu Mihai PNL
17. Manolescu Oana Mino.
18. Marin Gheorghe PSD
19. Mironescu Răzvan Horia PNL
20. Negruț Clement PDL
21. Nichita Cristina PSD 12.02.2013
22. Niță Emil PSD
23. Roșca Mircea PNL
24. Șova Lucian PSD
25. Tararache Mihai PP-DD
26. Tătaru Florin-Cristian PSD
27. Toader Mircea-Nicu PDL
28. Traicu Rodin PSD
29. Zamfir Daniel-Cătălin PNL

4. Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice 
Președinte
1. Săpunaru Nini PNL
Vicepreședinți
2. Anton Marin PNL
3. Harbuz Liviu PSD
4. Kelemen Atilla-Béla-László UDMR
Secretari
5. Munteanu Ioan PSD
6. Șoptică Costel PNL
Membri
7. Avram Marian PSD
8. Bălan Ion PSD
9. Chirteș Ioan-Cristian PNL
10. Constantin Daniel PC
11. Daea Petre PSD
12. Dolha Nechita-Stelian PNL
13. Dragomir Maria PP-DD
14. Dragomir Viorel Marian PSD
15. Gheorghe Tinel PDL
16. Ghiveciu Marian PSD
17. Gireadă Dumitru-Verginel PNL
18. Iliuță Vasile PDL
19. Laza-Matiuța Liviu PDL
20. Melinte Ion PP-DD
21. Mîrza Gavril PSD
22. Mocanu Vasile PSD
23. Nețoiu Gheorghe PP-DD
24. Niculescu Dumitru PP-DD
25. Scarlat George PNL
26. Stanciu Zisu PSD
27. Stănescu Alexandru PSD
28. Steriu Valeriu-Andrei PSD
29. Surugiu Iulian-Radu PNL
30. Tabugan Ion PSD
31. Teodorescu Cătălin-Florin PDL

5. Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale 
Președinte
1. Păun Nicolae Mino.
Vicepreședinți
2. Dîrzu Ioan PSD
3. Marian Ion Cristinel PP-DD
Secretari
4. Markó Attila-Gabor UDMR
5. Roman Ioan Sorin PSD
Membri
6. Căprar Dorel-Gheorghe PSD
7. Cernea Remus-Florinel PSD
8. Ciofu Tamara-Dorina PSD
9. Culețu Dănuț PDL
10. Lubanovici Mircea PDL
11. Motreanu Dan-Ștefan PNL
12. Nicoară Romeo Florin PNL
13. Stroe Radu PNL
14. Tănăsescu Claudiu-Andrei PC
15. Voicu Mihai Alexandru PNL

6. Comisia pentru administrație publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic
Președinte
1. Almăjanu Marin PNL
Vicepreședinți
2. Cseke Attila-Zoltán UDMR
3. Nistor Laurențiu PSD
Secretari
4. Ciolacu Ion-Marcel PSD
5. Thuma Hubert Petru Ștefan PNL
Membri
6. Avram Constantin PC
7. Babuș Radu PSD
8. Boboc Valentin Gabriel PSD
9. Bucura-Oprescu Simona PSD
10. Călin Ion PSD
11. Chebac Eugen PP-DD
12. Cioată Cezar PP-DD
13. Ciurariu Florin PNL
14. Dobre Victor Paul PNL
15. Dragnea Nicolae-Liviu PSD
16. Horga Vasile PNL 12.02.2013
17. Man Mircea PDL
18. Manea Victor-Gheorghe PNL
19. Marocico Ion Mino.
20. Moldovan Carmen Ileana PSD
21. Moldovan Ioan PC
22. Oltean Ioan PDL
23. Palăr Ionel PNL
24. Plumb Rovana PSD
25. Popescu Florin Aurelian PDL
26. Rățoi Neculai PSD
27. Rotaru Răzvan PP-DD
28. Simedru Dan Coriolan PNL
29. Simionescu Adrian Constantin PSD
30. Surdu Raluca PNL
31. Urcan Ionaș-Florin PDL
32. Vlădoiu Aurel PSD

7. Comisia pentru muncă și protecție socială 
Președinte
1. Iordache Florin PSD 21.12.2012
Vicepreședinți
2. Solomon Adrian PSD
3. Vladu Iulian PDL
Secretari
4. Găină Mihăiță PSD
5. Pocora Cristina-Ancuța PNL
Membri
6. Amet Varol Mino.
7. Anastase Roberta Alma PDL
8. Axente Ioan PSD
9. Baltă Mihai PSD
10. Boghicevici Claudia PDL
11. Calotă Florică Ică PNL
12. Ciobanu Liliana PP-DD
13. Condurățeanu Andrei-Răzvan PP-DD
14. Covaci Dorel PSD
15. Dobre Mircea-Titus PSD
16. Dumitrache Ileana Cristina PSD
17. Galan Constantin PNL
18. Grapini Maria PC
19. Iane Daniel PNL 12.02.2013
20. Kerekes Károly UDMR
21. Niculae Aurel PNL
22. Nistor Marioara PP-DD
23. Pardău Dumitru PNL
24. Sefer Cristian-George PP-DD
25. Stativă Irinel Ioan PSD
26. Stoica Mihaela PDL
27. Suciu Vasile-Daniel PSD
28. Teodorescu Ioan Viorel PNL
29. Tudorie Violeta PSD


8. Comisia pentru sănătate și familie
Președinte
1. Nassar Rodica PSD
Vicepreședinți
2. Bogdănici Camelia-Margareta PDL
3. Gavrilescu Grațiela Leocadia PNL
Secretari
4. Buicu Corneliu-Florin PSD
5. Nechita Aurel PSD
Membri
6. Bónis István UDMR
7. Ciuhodaru Tudor PP-DD
8. Crăciunescu Grigore PNL
9. Cristian Horia PNL
10. Drăghici Sonia-Maria PSD
11. Irimie Vicențiu-Mircea PC
12. Khraibani Camelia PSD
13. Movilă Petru PDL
14. Popa Radu Mihai PP-DD
15. Popescu Dumitru-Iulian PSD
16. Potor Călin PNL
17. Rădulescu Constantin PSD
18. Roșca Lucreția PSD
19. Uioreanu Elena-Ramona PNL
20. Zaharcu Neviser PSD

9. Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport
Președinte
1. Tîlvăr Angel PSD
Vicepreședinți
2. Băișanu Ștefan-Alexandru PNL
3. Zisopol Dragoș Gabriel Mino.
Secretari
4. Cristea Victor PSD
5. Turcan Raluca PDL
Membri
6. Andea Petru PSD
7. Anușca Roxana-Florentina PNL
8. Ardeleanu Sanda-Maria PDL
9. Berci Vasile PNL
10. Cherecheș Florica PNL
11. Deaconu Mihai PP-DD
12. Dobrinescu Traian PNL
13. Dumitru Ovidiu-Ioan PP-DD
14. Enache Marian PSD
15. Eparu Ion PSD
16. Giurescu Dinu PC
17. Grecea Maria PP-DD
18. Gust Băloșin Florentin PSD
19. Kereskényi Gábor UDMR
20. Mihăilă Ioan PDL
21. Oros Nechita-Adrian PNL
22. Petrache Adrian-Alin PSD
23. Rădulescu Romeo PDL
24. Resmeriță Cornel-Cristian PSD
25. Stanciu Anghel PSD
26. Szabó Ödön UDMR
27. Ștefănescu Elena Cătălina PSD
28. Vasilică Radu Costin PSD
29. Zlati Radu PNL

10. Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă
Președinte
1. Știrbu Gigel-Sorinel PNL
Vicepreședinți
2. Gvozdenovici Slavomir Mino.
3. Voicu Mădălin-Ștefan PSD
Secretari
4. Alexe Florin-Alexandru PNL
5. Pâslaru Florin-Costin PSD
Membri
6. Alexe Costel PNL
7. Ciubotaru Lucian-Manuel PNL 12.02.2013
8. Delureanu Virgil PSD
9. Dima Toader PSD
10. Florea Damian PC
11. Gunia Dragoș-Ionel PDL
12. Kelemen Hunor UDMR
13. Márton Árpád-Francisc UDMR
14. Mincă Liliana PP-DD
15. Ochi Ion PSD
16. Paleologu Theodor PDL
17. Popescu Dan-Cristian PDL
18. Pușcaș Iacob PP-DD
19. Sturzu Mihai-Răzvan PSD
20. Taloș Gheorghe-Mirel PNL
21. Tămâian Ioan PNL
22. Vulpescu Ioan PSD

11. Comisia juridică, de disciplină și imunități
Președinte
1. Ciucă Liviu-Bogdan PC
Vicepreședinți
2. Cătăniciu Steluța-Gustica PNL
3. Nica Nicolae-Ciprian PSD
Secretari
4. Andronache Gabriel PDL
5. Nicolescu Theodor-Cătălin PNL
Membri
6. Adam Ioan PSD
7. Adam Luminița-Pachel PP-DD
8. Bărbulescu Daniel-Ionuț PSD
9. Becali George PNL
10. Cupșa Ioan PNL
11. Diaconu Mihai-Bogdan PSD
12. Fenechiu Cătălin-Daniel PP-DD
13. Florea Daniel PSD
14. Geantă Florian Daniel PDL
15. Gorghiu Alina-Ștefania PNL
16. Grosaru Mircea Mino.
17. Ibram Iusein Mino.
18. Manolache Marius PSD
19. Máté András-Levente UDMR
20. Mihăilescu Ion-Bogdan PSD
21. Mocioi Niculina PP-DD
22. Necula Cosmin PSD
23. Nicolicea Eugen PSD
24. Roman Victor PSD 21.12.2012
25. Schelean Valeria-Diana PDL
26. Stragea Sorin Constantin PSD
27. Varga Vasile PNL

12. Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

Președinte
1. Mocioalcă Ion PSD
Vicepreședinți
2. Canacheu Costică PDL
3. Scutaru Adrian George PNL
Secretari
4. Emacu Gheorghe PSD
5. Vlase Petru Gabriel PSD
Membri
6. Bejinariu Eugen PSD
7. Benga Ioan PSD 12.02.2013
8. Bordeianu Dan PNL
9. Calimente Mihăiță PNL
10. Cozmanciuc Corneliu-Mugurel PNL
11. Dușa Mircea PSD 26.02.2013
12. Mircovici Niculae Mino.
13. Moisii Constantin PP-DD
14. Murgu Neagu PP-DD
15. Niță Constantin PSD
16. Raețchi Ovidiu Alexandru PC
17. Răducanu Ion PSD
18. Roman Cristian-Constantin PDL
19. Rusu Valentin PNL
20. Seres Dénes UDMR
21. Stănișoară Mihai PNL
22. Stroe Ionuț-Marian PNL
23. Weber Mihai PSD

13. Comisia pentru politică externă
Președinte
1. Borbély László UDMR
Vicepreședinți
2. Intotero Natalia-Elena PSD
3. Roman Petre vicepreședinte din 6 mar. 2013 PNL 26.02.2013
Secretari
4. Comșa Cornel-George PP-DD
5. Tocuț Dan-Laurențiu PNL
Membri
6. Anghel Gabriela-Lola PP-DD
7. Bălan Ioan PDL
8. Budurescu Daniel-Stamate PNL
9. Enea Constantin-Cosmin PNL
10. Frăticiu Gheorghe PSD
11. Ganț Ovidiu Victor Mino.
12. Militaru Lucian PDL
13. Mitrea Manuela PSD
14. Niculescu-Mizil Ștefănescu Tohme Oana PSD 12.02.2013
15. Nistor Gheorghe-Vlad PNL
16. Pârgaru Ion PNL
17. Pistru-Popa Eusebiu-Manea PDL
18. Popoviciu Alin Augustin Florin PDL
19. Rizea Cristian PSD
20. Sava Andrei-Valentin PSD
21. Șcheau Ion PP-DD
22. Tiuch Cătălin PSD
23. Tudorache Daniel PSD

14. Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții 
Președinte
1. Toader Mircea-Nicu PDL
Vicepreședinți
2. Palăr Ionel PNL
3. Uricec Eugen Constantin PSD
Secretari
4. Iriza Scarlat PSD
5. Longher Ghervazen Mino.
Membri
6. Buican Cristian PNL
7. Coman Gheorghe PP-DD
8. Drăgușanu Vasile-Cătălin PC
9. Dumbrăvanu Paul PNL
10. Fonta Nuțu PP-DD
11. Gurzău Adrian PDL
12. Matei Călin-Vasile-Andrei PSD
13. Mazilu Constantin PSD
14. Stan Ioan PSD

15. Comisia pentru regulament
Președinte
1. Vasilescu Nicolae PSD
Vicepreședinte
2. Taloș Gheorghe-Mirel PNL
Secretari
3. Andronache Gabriel PDL
4. Fenechiu Cătălin-Daniel PP-DD
Membri
5. Ionescu Aurelian PC
6. Márton Árpád-Francisc UDMR
7. Stancu Ionel Mino

16. Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor
Președinte
1. Oajdea Daniel Vasile PP-DD
Vicepreședinți
2. Gliga Vasile Ghiorghe PSD
3. Șcheau Ion PP-DD
Secretari
4. Iacoban Sorin-Avram PSD
5. Tănase Răzvan-Ionuț PP-DD
Membri
6. Cazan Mircea-Vasile PNL
7. Holban Titi PNL
8. Iane Daniel PNL
9. Ibram Iusein Mino.
10. Moldovan Iosif UDMR
11. Negruț Cornelia PC
12. Nica Dan PSD
13. Pambuccian Varujan Mino.
14. Sămărtinean Cornel-Mircea PDL
15. Săvoiu Ionuț-Cristian PSD
16. Vreme Valerian PDL

17. Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați
Președinte
1. Mincă Liliana PP-DD
Vicepreședinți
2. Dalca Ștefan-Petru PP-DD
3. Podașcă Gabriela-Maria PSD
Secretari
4. Firczak Gheorghe Mino.
5. Marcoci Vlad PSD
Membri
6. Drăghici Mircea-Gheorghe PSD
7. Gheorghe Florin PDL
8. Marcu Viorica PNL
9. Molnar Zsolt UDMR
10. Orban Ludovic PNL
11. Pană Adriana-Doina PSD 12.02.2013
12. Paul Maria-Andreea PDL
13. Pocora Cristina-Ancuța PNL

  
[ Înapoi la Anul electoral 2008 | Index secțiuni ]
Page created in 0.14695191383362 seconds.