Miercuri, 23 Noiembrie 2005 - 04:44 AM Aleg.RO: Traian Băsescu caută șef pentru CNI

azi Președintele Traian Băsescu a declarat că cele 42 de legi privind siguranța națională vor intra în dezbaterea Parlamentului după vacanța de iarnă, în prezent aceste documente fiind analizate de specialiști și a apreciat că noua legislație în domeniu va fi mult mai concisă. În privința Comunității Naționale de Informații, Băsescu a spus că acest organism este o structură de analiză, nu de control al serviciilor secrete.
Referitor la șeful CNI, Băsescu a infirmat informațiile vehiculate în presă privind numirea consilierului de stat Constantin Degeratu în această funcție. În plus, el a spus că la conducerea CNI nu va fi numită o persoană care provine din zona serviciilor secrete, ci ar putea proveni din societatea civilă, din mediul academic sau din lumea politică. Băsescu a spus însă că există anumite probleme, întrucât un șef al CNI provenind din societatea civilă, cu care nu a mai colaborat până acum, ar putea renunța, după un anumit timp, la acest post.

· Azi
Azi

Azi: Cea mai citită știre din sursa Azi:

Traian Băsescu caută șef pentru CNI | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii