Luni, 05 Februarie 2007 - 06:03 AM Aleg.RO: Consiliile locale infiinteaza o asociatie comuna de dezvoltare

Publicat de: Ziarul Gandul

Gândul Consiliile locale din judetul Covasna infiinteaza Asociatia de Dezvoltare Economica si Teritoriala, la care si-au anuntat intentia de aderare peste 30 de localitati . Vicepresedintele Consiliului Judetean Covasna, Vajda Lajos, a declarat corespondentului Mediafax ca peste 30 de localitati din judetul Covasna si-au anuntat deja intentia de a participa la infiintarea Asociatiei de Dezvoltare Economica si Teritoriala a judetului Covasna (ADETCOV). Vajda a spus ca acele localitati care nu intra acum in asociatie au posibilitatea sa adere si mai tarziu.

Proiectul de constituire si statutul Asociatiei urmeaza sa fie adoptate in aceasta luna, cand va avea loc si un curs de pregatire pentru viitorii angajati ai ADETCOV. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); Pentru a sustine ADETCOV, Consiliul Judetean alaturi de consiliile locale implicate trebuie sa cotizeze cu o anumita suma in fiecare an, de asemenea, se aplica o taxa de inscriere fixa, de 1.000 de euro pentru fiecare viitor asociat. Cotizatia anuala a consiliilor locale si a Consiliului Judetean variaza. Astfel, CJ va plati 10.000 de euro anual, municipiul Sfantu Gheorghe - 6.000 de euro, municipiul Targu Secuiesc - 4.000 de euro, orasele Covasna, Baraolt si Intorsura Buzaului - cate 3.000 de euro. Comunele vor plati in functie de numarul de locuitori, respectiv 1.000 de euro pentru comunele cu pana la doua mii de locuitori, 2.000 de euro pentru cele cu 2.000-3.500 de locuitori si 3.000 de euro pentru comunele cu peste 3.500 de locuitori. Pentru inceput, din aceste cotizatii se vor angaja 20 de persoane si se vor achita cheltuielile care vor exista. Potrivit lui Vajda Lajos, ADETCOV va oferi sprijin si consultanta in domeniul achizitiilor publice, al investitiilor, planificarii si realizarii obiectivelor din lista de investitii, va ajuta la obtinerea certificatelor de urbanism, a avizelor, acordurilor, autorizatiilor de constructie, va face informari publice, va urmari lucrarile de investitii publice in perioada de garantie si postgarantie.

Gândul

· Alte știri de la Ziarul Gandul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Consiliile locale infiinteaza o asociatie comuna de dezvoltare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii