Miercuri, 30 Noiembrie 2005 - 08:43 AM Aleg.RO: Recepție la Palatul Parlamentului din Sydney în cinstea Zilei Naționale a României

gardianul Consulatul General al Romaniei la Sydney a oferit o receptie la Palatul Parlamentului Statului Noua Galie de Sud (NSW), in ziua de 29.11.2005, in cinstea Zilei Nationale a Romaniei. Pentru prima oara in istoria derularii regulilor stricte ale dilpomatiei anglo-saxone, au tinut sa ia cuvantul in cadrul receptiei de omagiere a Zilei Nationale a unei tari cu misiune diplomatica acreditata la Sydney, doua personalitati politice australiene marcante, respectiv Excelenta Sa, John Aquillina - Speakerul Parlamentului, si Excelenta Sa, Bob Carr - fost prim minustru al Statului NSW pana in septembrie 2005.

Acestia au apreciat in mod special, strategia politica a Presedintelui Traian Basescu si orientarea diplomatiei romanesti in actualele contexte internationale.

Au mai luat parte la eveniment, membrii corpului diplomatic acreditat in Statul NSW, precum si personalitati de marca ale comunitatii romanesti din Australia (din mediul cultural, universitar, afaceri, medical, sportiv etc).

Printre cei aproape 100 de oaspeti, ai consului general Ovidiu Grecea, s-a numarat si reprezentatul Guvernatorului Statului NSW, Secretarul General al Asociatiei Evreilor din Australia, precum si preotii bisericilor romanesti din Sydney.

Pe perioada desfasurarii acestei actiuni diplomatico- protocolare, un grup format din 6 persoane au protestat impotriva consulului general Ovidiu Grecea si a sarbatoriri Zilei Nationale a Romaniei, incriminand pierderea teritoriilor nationale si neimplicarea actualelor autoritati romane in redobandirea lor. Protestul a trecut neobservat, fiind considerat nesemnificativ de presa si autoritatile australiene.

Despre intentia acestei actiuni de patare a imagini Romaniei se stia inca de
acum cateva luni, cand structurile traficantilor romani de droguri din Australia si conectiile lor politice din Romania au fost grav afectate de venirea la post a lui Ovidiu Grecea. Se cunoaste bine amenintarea si santajul la care a fost supus MAE cu acest protest.

Informație de la Laurentiu Fulga

Editorul revistei romanilor din Australia SPIRIT ROMANESC
Presedintele Societatii Spirit Romanesc - Australia
Directorul Biroului Australian al Fundatiei Nationale pentru Romanii de