Vineri, 02 Decembrie 2005 - 06:55 AM Aleg.RO: Eveniment: stirile zilei

evenimentulzilei EVZVineri, 02 Decembrie 2005 Focsanenii ingheata in case DATORII . Incalzirea municipiului Focsani in aceasta iarna este pusa sub semnul intrebarii din cauza institutiilor publice rau-platnice care datoreaza societatii de termoficare - SC Enet SA Focsani - nu mai putin de 13,9 milioane de lei (139 miliarde lei vechi). La ora actuala, societatea mai are restante doua credite externe de peste 4 milioane de dolari, plus o datorie istorica de 17,5 milioane de lei RON (175 miliarde lei vechi). Grupare de crima organizata, anihilata DESCINDERI. O grupare de crima organizata, specializata in proxenetism si trafic de persoane, din care faceau parte doi chinezi si doi romani, a fost anihilata, miercuri, dupa descinderi simultane facute in noua locuinte din Bucuresti. In urma acestor operatiuni, a fost gasita o minora, exploatata de membrii grupului, dar si un pistol cu amortizor si 15 cartuse. Anchetatorii au stabilit ca, in perioada 2004-2005, cei patru au racolat, din mai multe judete ale tarii, adolescente cu varste cuprinse intre 14 si 17 ani pe care le obligau sa se prostitueze. (Mihai Mincan) Spitalele cu datorii, chemate in instanta DECIZIE. Furnizorii de produse medicale vor da in judecata spitalele cu datorii, cerand ca acestea sa plateasca penalitati de intarziere pentru nerespectarea termenelor de plata. „Atragem atentia guvernului ca penalitatile pe care va trebui sa le plateasca vor fi uriase, avand in vedere faptul ca exista spitale ce nu si-au achitat facturile din februarie 2004”, se arata intr-un comunicat al Asociatiei Furnizorilor de Produse Medicale. Morminte vandute la fier vechi CIMITIRE. Mormintele din cimitirul comunei vrancene Campineanca au inceput sa faca cu ochiul hotilor de fier vechi. Politistii au fost alertati, zilele trecute, de mai multi sateni cu privire la disparitia grilajelor de metal de la mai multe morminte. Autoritatile locale sunt de parere ca acestea au ajuns la centrele de colectare a fierului vechi. (Silvia Vranceanu) Premii pentru scriitorii bucuresteni Literatura. Prozatorul George Balaita a obtinut miercuri premiul Opera Omnia al Asociatiei Scriitorilor din Bucuresti (ASB), cea mai mare filiala a Uniunii Scriitorilor. Juriul prezidat de criticul literar Alex. Stefanescu a mai acordat 12 premii pentru volume aparute anul trecut. La sectiunea poezie, Traian T. Cosovei a fost premiat pentru  „Greva capsunelor”, iar la proza premiul a fost acordat ex-aequo lui Constantin Stan pentru „Gerda” si Iolandei Malamen pentru „Scrisoarea lui Lavoisier”. Premiile vor fi decernate pe 13 decembrie, la ora 13.00, la Primaria Sectorului 2. (Bogdan Perdivara)

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Eveniment: stirile zilei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii