Joi, 08 Decembrie 2005 - 08:13 AM Aleg.RO: Morandi, supershow la Iasi de Revelion

Publicat de: Alina Erimia

curentul

Trupa Morandi, care a lansat hiturile "Beijo" si "Love me", va concerta de Revelion la Iasi, in cadrul unui spectacol in aer liber desfasurat in fata Palatului Culturii din municipiu . Ca si in anii trecuti, Revelionul in strada este organizat de primarie.

Primarul municipiului Iasi, Gheorghe Nichita, a declarat, intr-o conferinta de presa, ca alaturi de Morandi vor mai evolua formatiile Life Project, DJ Project, Impact, BE3 si trupa de dans irlandez Sky.

Nichita a spus ca vor fi luate masuri speciale pentru ca focurile de artificii de la miezul noptii sa nu afecteze Palatul Culturii. "Artificiile vor fi lansate de pe o platforma speciala, care va atenua vibratiile. De asemenea, in spatele scenei va fi amplasat un ecran mare, care va avea si rolul de a absorbi socurile", a sustinut Nichita. In urma cu cateva zile, prefectul de Iasi, Radu Prisacaru, i-a recomandat primarului sa nu mai organizeze concerte si focuri de artificii in zona Palatului Culturii, deoarece vibratiile ar pune in pericol structura cladirii. Prisacaru a declarat ca masurile de siguranta luate de primarie nu sunt suficiente: "Nu cred ca precautiile primariei vor proteja eficient structura de rezistenta a palatului. Dar nu pot face nimic pentru a impiedica aceste manifestari. Vreau doar sa spun ca ne va fi foarte greu sa atragem bani de la guvern si din alte parti pentru restaurarea palatului, atata vreme cat aratam ca nu ne pasa si ca ne batem joc de aceasta cladire-simbol".

Curentul

· Alte știri de la Alina Erimia

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Morandi, supershow la Iasi de Revelion | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.7147970199585 seconds.