Joi, 08 Decembrie 2005 - 08:13 AM Aleg.RO: Miting de protest la Somvetra Gherla

Publicat de: Realitatea Romaneasc

real_romaneasca     Peste 400 de angajati ai societatii Somvetra Gherla, judetul Cluj, au organizat ieri un miting de protest, solicitand urgentarea preluarii societatii de catre AVAS . Muncitorii au purtat pancarte pe care scria “Jos mafia“, “Vrem sa muncim, nu sa cersim“ si au scandat lozinci precum “Noi v-am votat, voi ne-ati tradat“. Protestatarii au depus un memoriu la Primaria Gherla, cerand implicarea primarului Ovidiu Dragan in rezolvarea situatiei societatii. “Pentru noi, fiecare zi trece foarte greu. In cazul AVAS, este vorba de rea-credinta si de birocratie“, a declarat liderul de sindicat de la Somvetra, Tiberiu Benta.
La randul lui, primarul Dragan a declarat ca va incerca sa obtina cat mai repede acordul AVAS pentru preluarea societatii, astfel incat angajatii sa poata beneficia timp de doi ani de salarii compensatorii conform Ordonantei Guvernului nr. 8/2003. Toti cei 650 de angajati ai societatii au intrat din 14 noiembrie in somaj tehnic. (O.N.)

Realitatea Românească

· Alte știri de la Realitatea Romaneasc

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea Românească:

Miting de protest la Somvetra Gherla | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.58250284194946 seconds.