Sâmbătă, 10 Decembrie 2005 - 06:40 AM Aleg.RO: Mutu va fi patron la FC Arges

Publicat de: Preoteasa Florin

libertatea Nu tu iahturi, nu tu distractie . Nu tu masini sau telefoane si nici ceasuri scumpe. Adrian Mutu vrea sa arate lumii ca e pe calea cea buna investind, in premiera, in fotbalul romanesc. Jucatorul lui Juventus va plati 1,5 milioane de euro, suma ceruta de conducerea clubului FC Arges, pentru achizitionarea a 51 de procente din actiunile gruparii pitestene. Cu o avere estimata in acest an de revista Capital la 7-8 millioane $, de la Torino, fotbalistul confirma: “Da, e adevarat ca vreau sa cumpar clubul. Nu aveam cum sa stau departe de cei care m-au lansat si nici nu mai puteam vedea fosta mea echipa cum sufera. E normal sa ma implic acolo, pentru ca de pe urma lor am ajuns sa strang bani, motiv pentru care am decis impreuna cu autoritatile locale si cu conducerea clubului sa batem palma. Sper sa mi se accepte, sa nu apara probleme. Pana luni voi face si o oferta scrisa. Daca ei ma vor, eu am sa-i ajut. Luni, de altfel, as vrea sa semnam actele”. Chestionat in legatura cu acest lucru, Spiridon Mutu, tatal jucatorului, si-a exprimat surprinderea: “Fiul meu vrea sa investeasca, sa cumpere pachetul majoritar, dar numai impreuna cu Constantin Stroe si Tudor Pendiuc. Numai in asociere cu dansii pentru ca are mare incredere in ei. Daca se va realiza treaba asta poate voi fi si eu omul din umbra pentru ca el nu poate sa fie aproape cat e fotbalist. Si pe mine m-a luat prin surprindere vestea. Ma bucur enorm si sa dea Dumnezeu sa reuseasca”. In spatele acestei afaceri se pare insa ca sta omul de afaceri si actualul nas de casatorie al lui Mutu, Nicu Gheara, cel despre care - se spune - ar veni la Pitesti cu banii, iar finul cu numele. Acum o saptamana, “Briliantul” refuzase categoric implicarea sa financiara in “Trivale”. Adi a gasit acum, conform unor apropiati, si oamenii care se vor ocupa de destinele clubului atata timp cat el e departe de casa. Constantin Stroe, fostul presedinte al FC Arges si primarul Tudor Pendiuc vor fi cei care vor reprezenta interesele clubulul argesean. In conducerea gruparii va fi cooptat si tatal atacantului, Spiridon Mutu. Netoiu si Becali au ramas cu ochii in soare De clubul FC Arges mai sunt interesati Gigi Becali si Gigi Netoiu. Cei doi si-au si depus ofertele pentru a prelua majoritatea la club, stelistul spunand ca e dispus sa dea pana la 2 milioane euro, iar dinamovistul doar 40 miliarde lei. Cei doi n-au fost inca refuzati oficial de sefii clubului, insa actionarii au hotarat sa nu lase pe cineva din afara sa cumpere actiunile. Netoiu era sustinut de presedintele Consiliului Judetean, Constantin Nicolescu si de Viorel Ilinca, in timp ce Becali avea suportul primarului Tudor Pendiuc. “Sa-i dea Dumnezeu sanatate! Sunt bucuros ca Adrian Mutu va lua clubul si e bine ca un pitestean va investi acolo. Eu nici nu mai vreau sa fac o oferta acum”, a declarat Becali. "Il asteptam sa-si expuna intentiile" In momentul de fata e foarte greu ca fostul jucator al “alb-violetilor” sa preia majoritatea din moment ce investitorii au hotarat ca majorarea capitalului social o vor face ei. “La Adunarea Generala a Actionarilor s-a hotarat dublarea capitalului social si nu vanzarea a 51% din actiuni. Dar, in cazul lui Mutu, daca e interesat sa cumpere, il asteptam sa vina si sa-si expuna intentiile sale”, a declarat, ieri, Cornel Penscu, sponsorul echipei si unul dintre actionarii importanti.

Libertatea

· Alte știri de la Preoteasa Florin

Azi: Cea mai citită știre din sursa Libertatea:

Mutu va fi patron la FC Arges | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii