Sâmbătă, 10 Decembrie 2005 - 06:40 AM Aleg.RO: Administratorii au nevoie de atestat

evenimentulzilei  Oana Botezatu  oana .botezatu@evz.roSambata, 10 Decembrie 2005 Tot mai multe persoane sunt interesate sa devina administratori de bloc, unele din lipsa de ocupatie, altele pentru ca vor sa mai castige un ban in plus. Cu toate acestea, sunt destul de putini cei care stiu exact care sunt normele legale de functionare a asociatiilor de proprietari si indatoririle unui administrator. Numai saptamana trecuta, inspectorii Serviciului Relatii cu Asociatiile de Proprietari din cadrul Primariei Sectorului 4 au efectuat 16 verificari de documente ale asociatiilor de proprietari, ocazie cu care mai multi administratori au cerut detalii privind statutul lor si prevederile ce trebuie respectate. Normele metodologice care privesc organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari sunt reunite de Hotararea de Guvern nr. 400/2003. Potrivit acesteia, condominiile pot fi administrate de doua sau mai multe persoane atestate de compartimente specializate pentru problemele locatarilor, organizate de consiliile locale. Acestea sunt angajate pe baza unui contract de munca sau a unei conventii civile de prestari civile. Si persoanele juridice specializate pot administra cladiri pe baza unui contract de administrare. Administratorul trebuie sa prezinte garantii morale, materiale si profesionale acceptate de proprietarul cladirii pe care urmeaza sa o administreze si poate fi angajat dintre membrii asociatiei de proprietari, dar aceasta nu este o conditie sine qua non. Nerespectarea obligatiilor prevazute de HG nr. 400/2003 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 50 si 1.000 de lei noi, suma ce trebuie platita de comitetul executiv si/sau administratorul fara atestat.

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Administratorii au nevoie de atestat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii