Luni, 09 Ianuarie 2006 - 07:15 AM Aleg.RO: FAMILIA BASESCU, CHEF LA BAILE GOVORA

ziarul Traian Basescu impreuna cu sotia, fiica sa cea mare si sotul acesteia, Bodo de la Proconsul, au incins, de Sfantul Ion, un chef prezidential la un hotel din Govora . Seful statului s-a aflat trei zile pe Valea Oltului pentru a evalua pagubele produse de alunecarile de teren. El a decis venirea genistilor si a vanatorilor de munte pentru dinamitarea stancilor ce riscau sa se prabuseasca. IN PATUL SOTIEI Chiar daca vizita lui Traian Basescu in Valcea a avut ca scop principal evaluarea de la Ocnele Mari si Caineni, Valea Oltului, seful statului a profitat de cateva ocazii pentru a-si petrece timpul liber alaturi de familie. Initial, familia prezidentiala a fost cazata la Palatul Olanesti, fosta vila de vacanta a lui Nicolae Ceausescu. Intrebat daca a dormit in patul dictatorului, Basescu a raspuns ca in cel "al sotiei". Seful statului si familia au plecat apoi la hotelul Belvedere din Baile Govora, unde au sarbatorit-o pe Ioana Basescu. TEAPA Presedintele fusese invitat la o alta petrecere de Sfantul Ion la un disco-club exclusivist din centrul municipiului Ramnicu Valcea. Cu toate ca la club s-a adunat in acea seara o parte din "crema" pedista, Basescu a decis sa-si dedice seara in totalitate familiei si bucatelor traditionale romanesti. Reprezentantii PD in teritoriu l-au asteptat pe seful statului in club, degeaba, pana a doua zi. EXPLOZII CONTROLATE Genistii au organizat mai multe reprize de detonari. Pentru distrugerea stancilor ce riscau sa se prabuseasca s-au folosit 15 kilograme de trotil. Seful statului si-a exprimat speranta ca traficul usor va fi reluat pe Valea Oltului la inceputul saptamanii viitoare.

Ziarul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul:

FAMILIA BASESCU, CHEF LA BAILE GOVORA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii