Marți, 10 Ianuarie 2006 - 07:23 AM Aleg.RO: Primaria Capitalei tine în functie directori infractori

Publicat de: Titus Liviu VULPE

Gândul Functionarii Primariei Capitalei calca în picioare legea care îi obliga sa depuna, ori de cate ori este nevoie, declaratii de interese sau declaratii de avere . Astfel, unii dintre directori au completat fara pic de seriozitate declaratiile impuse de lege, tragand cate o linie exact acolo unde trebuie sa apara anumite sume sau sa figureze alte functii detinute, aducatoare de venituri. Trecand peste faptul ca aceasta infractiune este mentionata în Codul Penal sub denumirea de fals în declaratii, ar fi important de stiut ce resorturi l-au determinat pe un responsabil din Primaria Capitalei sa ocoleasca legea.
Cel mai mare tupeu l-a demonstrat Camelia Busioc, director executiv la Financiar-Contabilitate, care a semnat declaratia de interese pe data de 10 mai 2005 si a ?uitat? sa mentioneze faptul ca este membru în consiliul de administratie al REBU SA, desi de atunci au trecut înca sapte luni pana la sfarsitul anului. Dar doamna Busioc nu este un director oarecare, ci tocmai cel care îsi pune semnatura pe documente care spun cum sa fie cheltuiti banii municipalitatii.

Un alt caz este cel al Cristinei Parvulescu, director la Credite Externe, care a semnat o declaratie de interese incompleta. Ea nu a precizat valoarea indemnizatiilor pe care le primeste peste salariul de functionar. Iar Parvulescu este membru, nu într-unul, ci în trei consilii de administratie: la RADET, la Word Trade Center si la Administratia Portului Constanta! Videanu declarase ziarului Gandul ca vrea sa rezolve problema moralitatii numirii reprezentatilor municipalitatii în CA sau AGA al unor regii sau societati. Numai ca pana si seful sau de cabinet, Vladimir Sommer, este o exceptie de la morala. Sommer nu este functionar public (si, deci, nu este obligat sa depuna declaratie de interese), dar este membru în CA al societatii Lirtrac si, mai mult, face parte adesea din comisii de licitatie, coordonand chiar aceasta directie specializata a municipalitatii. Listele cu membrii în consiliile de administratie spun multe despre ?cercurile de interese? adunate în jurul bugetului bucurestean de peste 500 milioane de euro anual, bani la care se adauga cifrele de afaceri ale unor companii, cum ar fi Apa Nova, Ciclop SA, Antrepriza Constructii Montaj Lirtrac, REBU, RWE GEKO Romania Ecologic Service SRL sau World Trade Center CCIB SRL.

Gândul

· Alte știri de la Titus Liviu VULPE

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Primaria Capitalei tine în functie directori infractori | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.69147300720215 seconds.