Sâmbătă, 14 Ianuarie 2006 - 07:00 AM Aleg.RO: Alianta lungeste de la 4 la 6 ani mandatul conducerii Radioului si Televiziunii publice

Gândul Aliatii au ajuns, ieri, la o concluzie în privinta modului în care trebuie modificata legislatia referitoare la functionarea si organizarea Radioului si Televiziunii publice . Potrivit deputatului PD Valentin Iliescu, membru al comisiei Aliantei D.A. pentru elaborarea noii legislatii, în urma discutiilor s-a stabilit ca cele doua institutii sa fie conduse de cate de un consiliu de administratie format din 13 membri. Valentin Iliescu ne-a declarat ca Parlamentul va desemna 6 persoane în fiecare consiliu, Presedintia o persoana, Guvernul o persoana, societatea civila trei persoane, iar angajatii o persoana. Deputatul PD a precizat ca nu toate organizatiile societatii civile vor putea sa-si desemneze candidati pentru consiliile de administratie, ci doar cele care activeaza în domeniul cultural, educational sau mass-media.
Proiectul mai prevede ca functia de presedinte al consiliului de admnistratie este separata de aceea de director general si ca cei care vor fi nominalizati pentru a ocupa o functie în aceste structuri trebuie sa îndeplineasca o serie de criterii de competenta cum ar fi: prestigiu profesional, moral si civic, experienta profesionala de minimum 5 ani în mass-media si experienta decizionala. Mandatul membrilor consiliilor de administratie va creste de la 4 la 6 ani, dar se va face o decalarare a acestor mandate astfel încat schimbarea membrilor consiliului sa se faca pe subgrupe de cate 4 persoane, o data la 2 ani. In ceea ce priveste salarizarea, deputatii au decis ca presedintele consiliului sa primeasca un salariu egal cu al unui ministru, iar membrii simpli sa fie remunerati cu indemnizatie de sedinta, de 25% din salariul presedintelui. Noul proiect va fi prezentat liderilor Aliantei D.A. în sedinta de luni si, în cazul în care va fi agreat, va fi depus în Parlament pentru a fi dezbatut în procedura de urgenta. (Mihai Somfelean)

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Alianta lungeste de la 4 la 6 ani mandatul conducerii Radioului si Televiziunii publice | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii