Miercuri, 01 Februarie 2006 - 07:07 AM Aleg.RO: Primul sef de CJ “dat jos”!

cronicaromana Prefectul judetului Neamt l-a demis pe Dan Vasile Constantin din functia de presedinte al Consiliului Judetean Neamt ca urmare a incompatibilitatii constatate intre functia de presedinte al consiliului judetean si calitatea pe care o are de administrator al firmei S .C. Sincromat SRL, informeaza RomNET. Potrivit datelor Oficiului Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Neamt, la data de 30.01. 2006, Dan Vasile Constantin figureaza ca avand calitatea de administrator al firmei sus mentionate, fapt ce contravine Legii nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei. Conform prevederilor legale „ functia de presedinte al consiliului judetean este incompatibila cu functia de administrator la societati comerciale.” Potrivit acelorasi date, la sediul Oficiului Registrului Comertului a fost depusa luni documentatia in vederea inregistrarii modificarii actului constitutiv al societatii S. C Sincromat SRL privind retragerea din calitatea de administrator si asociat al societatii, a domnului Dan Vasile Constantin. In cursul aceleasi zile, secretarul general al judetului Neamt, Mihaela Ignatovici Lazar, a informat prefectul cu privire la situatia de incompatibilitate in care se afla presedintele Consiliului Judetean, in urma unei sesizari primite din partea a trei consilieri judeteni, care la randul lor, s-au autosesizat in urma unui articol aparut vineri 27 ianuarie a.c. in presa locala. Drept urmare prefectul a declarat: „ am emis ordinul privind constatarea incetarii de drept a mandatului de presedinte al Consiliului Judetean Neam, a domnului Dan Vasile Constantin”.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Primul sef de CJ “dat jos”! | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii