Joi, 02 Februarie 2006 - 08:26 AM Aleg.RO: Primarul Botosaniului s-a accidentat la sanius

Publicat de: Alina Sava

7plus Primarul Botosaniului s-a accidentat la sanius
Catalin Flutur, primarul Botosaniului, a venit marti într-un picior la serviciu, dupa ce duminica si luni a stat la pat, pentru a se reface în urma unui accident la sanius . El a revenit ieri la pat, dupa ce a fost convins de doctori sa stea imobilizat, pentru a-si vindeca un picior. Astfel, timp de cel putin o saptamîna, el va conduce municipiul Botosani din pat. Edilul sef a fost victima unui accident de sanius la Vatra Dornei, în timp ce cobora în mare viteza pîrtia, la bordul unei sanii, împreuna cu fiul sau cel mic. La un moment dat, a intrat în coliziune cu o alta sanie, iar în urma impactului primarul s-a ales cu o rana profunda la piciorul stîng. S-a prezentat imediat la spital pentru primul ajutor, i s-au facut injectii antitetanice si desi piciorul nu a fost fracturat, edilul-sef va trebui sa apeleze la chirurgii plasticieni pentru refacerea tesutului afectat, în prezent fiind absolut necesara imobilizarea la pat. "Activitatea din primarie va fi coordonata de secretarul municipiului si de cei doi viceprimari. Deciziile importante le voi lua însa eu, prin intermediul telefonului si al soferului, care, ori de cîte ori va fi nevoie, va face naveta de la casa mea la primarie. Credeam ca ma pot deplasa pe un picior, cu ajutorul unei cîrje speciale, dar medicii mi-au recomandat repaos total la pat", a declarat Catalin Flutur.

Ferme dupa modelul japonez, la Buzau
În comunele Viperesti si Ziduri au fost înfiintate cooperative agricole dupa modelul japonez. La Viperesti, mai multi crescatori de oi au format o asociatie de tip cooperatist cu profil zootehnic, iar Ziduri, un grup de legumicultori înfiinteaza o cooperativa agricola de profil. Acestea vor putea obtine mai usor fondurile europene prin programele SAPARD sau Fermierul. De altfel, asociatia constituita la Viperesti a întocmit deja documentatia pentru înfiintarea unei tabere zootehnice de vara. "Sînt cooperative care pun mare pret pe marketing si desfacerea productiei. Drepturile fiecarui participant sînt egale, dupa principiul cooperatiei japoneze: un om, un vot", a spus ing. Stelea Claudia, director adjunct al Oficiului judetean de Consultanta Buzau, care a facut o specializare anul trecut în Japonia.

7 Plus

· Alte știri de la Alina Sava

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Primarul Botosaniului s-a accidentat la sanius | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii