Vineri, 10 Februarie 2006 - 05:59 AM Aleg.RO: Transparency International - votul din Senat va avea consecințe grave

Publicat de: Dana LASCU

AMOS News Transparency InternationalAsociația Română pentru Transparență subsidiara Transparency International în România crede că respingerea la Senat a Ordonanței privind transformarea Departamentului Național Anticorupție va avea consecințe deosebit de grave în ceea ce privește coerența politicilor publice de combatere a corupției prin mijloace penale.

Organizația își exprimă - într-un comunicat de presă - consternarea față de votul din Senat, despre care afirmă că "exprimă angajamentul scăzut al coaliției de guvernământ și al opoziției față de obiectivele strategice ale României de integrare europeană și de combatere a corupției".

Asociația Română pentru Transparență - organizație neguvernamentală - fondata în 1999 de un grup de cetățeni și organizații preocupate de problema corupției în România, subliniază în comunicat faptul că: "Posibilitatea transferului de dosare va afecta încă o dată continuitatea procesului de sancționare a corupției și, totodată, va pune sub semnul întrebării operativitatea și consistența muncii Departamentul Național Anticorupție".

În același comunicat, Transparency International România solicită autorităților de la București să adopte măsuri urgente care să redreseze situația legislativă a acestei instituții.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Dana LASCU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Transparency International - votul din Senat va avea consecințe grave | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii