Luni, 13 Februarie 2006 - 07:19 AM Aleg.RO: Afacerile cu statul derulate de senatoarea Cazacu

gardianul Unul dintre demnitarii actualei puteri care ar putea "beneficia” de un tratament asemanator cu al lui Adrian Nastase este senatorul democrat Cornelia Cazacu . Situatia acesteia seamana foarte mult cu cea a lui Adrian Nastase, deoarece in afacerile derulate considerate a fi dubioase sunt implicati si membrii familiei celui vizat. La jumatatea lunii ianuarie a anului curent, Grupul de Investigatii Politice a dat publicitatii un comunicat prin care dezvaluie faptul ca un grup de interese din jurul presedintelui Traian Basescu primeste contracte de zeci de milioane de euro din bani publici. In centrul acestui grup de interese se afla senatoarea PD Cornelia Cazacu si sotul acesteia, fost consilier general PD la Primaria Municipiului Bucuresti. Familia Cazacu isi ascunde afacerile in spatele unor doamne septuagenare. Mama senatoarei Cazacu, care are 70 de ani si locuieste in Urlati, patroneaza firma care a primit de la primarii Traian Basescu si Adriean Videanu contractele pentru repararea marilor bulevarde ale Capitalei. In 30 august 2005, in cadrul "Programului de gestionare si intretinere post-garantie 2005-2010" au fost semnate la Primaria Capitalei contractele prin care bulevardele din Bucuresti, iesite din perioada de garantie, au fost concesionate pentru intretinere unor firme private. Unul dintre castigatorii acestor contracte este firma Eurovia International Construct SA, care a primit un contract in valoare 21 milioane de euro. Firma in cauza are ca actionar majoritar pe Elena Gheorghe, in varsta de 70 de ani, mama senatoarei Cazacu, iar pachetul majoritar de actiuni este controlat in intregime de familia senatoarei PD. Ilie Dan Cristescu este cumnatul Corneliei Cazacu, Niculina Daniela Cristescu este sora Corneliei Cazacu iar Ioana Alexandra Cazacu, este fiica aceleiasi Cornelia Cazacu. Presedintele Consiliului de Administratie al Eurovia International Construct SA este Danut Cazacu, sotul senatoarei PD. Fost consilier general PD la Primaria Capitalei, Danut Cazacu a devenit cunoscut in 2002 in urma publicarii rezultatelor anchetei Corpului de Control al primului-ministru referitoare la afacerile pe care consilierii locali le faceau cu Primaria Capitalei. Potrivit Raportului, "domnul consilier PD Cazacu Danut este asociat/actionar a doua societati: Dacon SRL si Ralexim SA. Firma Ralexim SA este specializata pe lucrari de drumuri. Cea mai mare parte din veniturile realizate de aceasta societate au provenit din relatiile cu Administratia Strazilor, Lucrarile au fost preluate prin licitatie sau prin atribuire directa. In total, societatea domnului Cazacu Danut a contractat lucrari de 63 miliarde lei (aproximativ 2.165.000 dolari, la cursul de la acea vreme)".

Gardianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gardianul:

Afacerile cu statul derulate de senatoarea Cazacu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii