Miercuri, 03 Mai 2006 - 05:45 AM Aleg.RO: Spritul cu Becali nu l-a doborat pe Basescu

evenimentulzilei Petrecerea de la "Golden Blitz" si scandalul CNSAS nu au afectat cota de incredere a presedintelui .

Nici spriturile baute cu Gigi Becali, nici scandalul legat de CNSAS nu par sa fi afectat increderea populatiei in Traian Basescu, nici macar cu un procent.

Conform barometrului publicat ieri de IMAS, 52% din romani au in continuare incredere in presedinte, ceea ce este aproape dublu fata de urmatorul clasat, premierul Calin Popescu-Tariceanu (28%). Cercetarea sociologica a fost efectuata in perioada 7-14 aprilie, iar cele doua momente nu tocmai placute pentru seful statului s-au petrecut la finele lunii martie.

"Cota sa de incredere este aceeasi ca si luna trecuta, poate cu o variatie de 0,5%", a precizat directorul IMAS, Mircea Kivu. El a explicat ca "scandalul CNSAS a interesat un segment foarte redus al societatii", iar afisarea presedintelui cu Becali a contribuit mai degraba la cresterea celui din urma, ca urmare a mediatizarii excesive de care a beneficiat dupa incident.

Basescu este urmat la mare distanta in topul increderii de Tariceanu (28%), de Mircea Geoana (24a), de C.V. Tudor (21%) si de Emil Boc (20%). Principala forta politica ramane Alianta, care are 45%, inscriindu-se in tendinta oscilanta pe care aceasta formatiune o inregistreaza din septembrie incoace.

Geoana, tras in jos de partid

PSD are 24%, ceea ce nu aduce nicio schimbare fata de barometrul precedent, "pentru ca nu s-a mai intamplat nimic semnificativ cu acest partid".

Geoana a coborat la aceeasi cota cu partidul: 24%. "Incepe sa fie perceput tot mai mult ca fiind liderul PSD. Daca as fi in locul lui, probabil ca m-ar fi socat acest rezultat, dar Geoana nu a avut niciodata puterea de a fi locomotiva pentru PSD. A avut un grad mai mare de incredere cand era perceput ca nefiind legat de PSD", argumenteaza Kivu. Geoana se poate consola totusi ca este, in continuare, cel mai credibil dintre actualii lideri ai PSD si ca Adrian Nastase are o cota de doar 15%.

Mircea Kivu considera ca cea mai importanta tendinta a ultimelor luni este cresterea partidelor "antisistem".

PRM are 13%, PNG se mentine constant la 6% (cu un procent peste pragul parlamentar) si chiar si PIN-ul lui Cozmin Gusa a crescut la 1,5%, de unde pana mai inainte nu trecea de 1%.

"Este acelasi fenomen de care a beneficiat PRM in 2000. O crestere pe fondul unor neimpliniri ale guvernului si, de partea cealalta, un partid de opozitie destul de slab, cum este cazul PSD. Intotdeauna acesti factori potenteaza atractia catre mesajul populist", explica directorul IMAS.

Gigi Becali si Traian Basescu - 07-base_prosport.jpg

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Spritul cu Becali nu l-a doborat pe Basescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.6479320526123 seconds.