Vineri, 05 Mai 2006 - 05:46 AM Aleg.RO: Inițiativa legislativă a senatorului PD Marius Marinescu a fost adoptată

AMOS News Senatorul P.D. Marius Marinescu face un pas important pentru stoparea sponsorizarilor imorale catre cluburile de fotbal. Initiativa legislativa a senatorului PD Marius Marinescu a fost adoptata astazi, in plenul Senatului, cu un singur vot impotriva. Modificarea Legii 32/1994, privind sponsorizarile, propusa de senatorul democrat stipuleaza ca institutiile si autoritatile publice, societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome nu pot efectua activitati de sponsorizare avand ca beneficiari persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati cu scop lucrativ, asociatii familiale cu scop lucrativ si persoane juridice cu capital privat.

Propunerea legislativa a beneficiat de aviz pozitiv din partea Guvernului si de raport favorabil, in unanimitate, din partea Comisiei pentru Buget, Finante, Activitate Bancara si Piata de Capital.

“Cluburile de fotbal, care obtin milioane de euro din vanzarea jucatorilor, nu mai pot beneficia de sponsorizari din partea unor institutii de stat. Este o decizie justa si asteptata de cetateni, cu atat mai mult cu cat mare parte din cluburi nu-si platesc contributiile la bugetul de stat.

Sunt de notorietate suspiciunile de coruptie care planeaza asupra vicepremierului Gheorghe Copos, aparute in presa in ultima perioada.

Putem vorbi in urma votului favorabil de astazi despre o decizie hotarata a parlamentarilor privind stoparea finantarilor mascate si reducerea riscului derularii unor acte de coruptie.

Sunt foarte bucuros pentru sprijinul aproape unanim de care s-a bucurat in Senat initiativa mea si am speranta ca atentia institutiilor statului se va indrepta catre sinistrati, iar fondurile bugetare vor fi utilizate pentru refacerea caselor afectate de inundatii, sau pentru sprijinul unor persoane cu dizabilitati, ori cu probleme sociale grave", a declarat senatorul PD.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Inițiativa legislativă a senatorului PD Marius Marinescu a fost adoptată | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii