Miercuri, 10 Mai 2006 - 05:26 AM Aleg.RO: Primăria sectorului 3 inițiază proiectul "Tineri pentru Europa"

AMOS News Primăria sectorului 3 prin Serviciul Cultură Educație Sport a derulat, în anul 2005, o campanie de informare inițială asupra Uniunii Europene, în 15 licee din sector, venind în întâmpinarea necesității de informare a locuitorilor din sectorul 3. Pe parcursul campaniei, cu durata de doua săptămâni, s-a constatat lipsa informațiilor privind beneficiile, obligațiile, oportunitățile și riscurile pe care le implică aderarea României la Uniunea Europeană, pentru majoritatea liceenilor participanți.

În același timp, s-a constatat dorința acestora, dar și a cadrelor didactice, de a aprofunda informația europeană și de a participa la activități a căror finalitate să fie diseminarea informației europene.

Lumea informației creată în anul precedent datorită inițiativei Primăriei sectorului 3 a făcut posibilă apropierea elevilor și a cadrelor didactice din 15 licee de noua lume din care vor face parte după integrare și constituie un prim punct de plecare în vederea elaborării unei strategii coerente de cunoaștere a drepturilor și responsabilităților care decurg din aderarea României la Uniunea Europeană pentru locuitorii sectorului 3.

În acest sens, ne propunem continuarea și îmbogățirea acestui tip de activitate, în anul 2006, în vederea unei mai bune informări a liceenilor, în legătură cu oportunitățile, avantajele, dar și posibilele costuri ale procesului de aderare, antrenându-i într-un proces interactiv de cunoaștere, aprofundare, asumare și diseminare a informației europene.

Obiectivul principal al acestui proiect este stimularea activităților referitoare la Uniunea Europeană în sectorul 3, iar scopul campaniei este crearea unui grup de 100 „miniconsilieri” europeni, capabili să transmită și să valorifice informația europeană în liceele din care provin și, ulterior, în toate liceele din sectorul 3.

Proiectul se derulează în perioada 3 mai - 25 septembrie 2006. În această perioadă se vor desfășura activități care vor urmări:

· Crearea unei imagini exhaustive a ceea ce înseamnă Uniunea Europeană, cu toate avantajele și obligațiile care vor rezulta din aderare, precum și schimbările la nivel economic, politic și administrativ care se vor produce după momentul aderării;

· Conturarea unei strategii de comunicare locală privind integrarea României în Uniunea Europeană, prin intermediul liceenilor din sectorul 3, deoarece aceștia se constituie în segmentul de populație cel mai receptiv la nou, sunt mai ușor de informat, fiind deja constituiți într-o structură, respectiv unitatea de învățământ, orientarea lor ulterioară în viață va depinde foarte mult de modul în care vor reuși să se apropie și să-și însușească valorile europene, respectând în același timp și valorile românești;

· Editarea buletinului informativ are o dublă motivație : pe de-o parte, acesta reprezintă cel mai cuprinzător mijloc de informare, prin care se poate insista asupra detaliilor, prin care se pot transmite informațiile într-un mod cât mai accesibil și mai atractiv pentru tineri, prin includerea de articole de opinie, precum și de materiale de analiză care să prezinte stadiul campaniei ; pe de altă parte, având în vedere intenția de distribuire a Buletinului Informativ către toți liceenii din sector, acesta va conține și materiale despre Uniunea Europeană cu adresabilitate largă.

· Tinerii vor duce informația europeană în familiile lor; datorită modului de viață și a grijilor zilnice, părinții tinerilor nu au acces și nici timp să fie informați și nu conștientizează că integrarea în Uniunea Europeană nu presupune rezolvarea problemelor cu care se confruntă. Prin participarea familiilor tinerilor în derularea proiectului, urmărim creșterea gradului de implicare al unei generații care a trecut deja printr-o etapă de tranziție - trecerea de la comunism la capitalism - și care va fi afectată din nou de schimbările prin care va trece societatea românească;

· Constituirea liceenilor în structuri asociative de tineret, cu scopul promovării problemelor cu care confruntă, plasate într-un context european, având și sprijinul autorității publice locale, care intenționează să susțină proiectul și în viitor.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Primăria sectorului 3 inițiază proiectul "Tineri pentru Europa" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii