Vineri, 12 Mai 2006 - 05:29 AM Aleg.RO: Internet gratuit in Piata Unirii Primarul Orza s-a inspirat din Central Park

adevarul

Toti cei care se opresc la o cafea pe una dintre terasele din Piata Unirii din Timisoara vor avea parte, din iunie, de internet gratuit . Acest lucru va fi posibil prin montarea unui sistem de antene. Internetul va fi accesibil celor care detin laptopuri cu card wireless. Dupa mai mult timp in care autoritatile de la  Primaria Timisoara au discutat doar pe marginea acestei idei, internetul gratuit în Piata Unirii devine certitudine. Licitatia pentru atribuirea acestui serviciu este programata pentru 23 mai. Costurile vor fi suportate de municipalitate. Viceprimarul Adrian Orza, initiatorul proiectului, a declarat ca detinatorii de laptopuri trebuie sa mai astepte doar o luna pentru a se putea conecta gratuit la internet în Piata Unirii. Orza spune ca s-a inspirat dupa modelul american, unde, în Central Park, newyorkezii pot naviga în liniste. Previziunile sunt ca acest proiect sa mareasca numarul clientilor amatori de o cafea la una dintre terasele din piata, fiind asteptat un flux mare de detinatori de laptopuri. "Având în vedere ca din 9 mai a început si proiectul Timisoara, mica Viena, ne asteptam ca Piata Unirii sa devina locul de întâlnire al tinerilor amatori de cultura si calitate", a declarat Orza.
Oricât ar fi de atragator, proiectul "Internet gratuit în Piata Unirii" are însa si opozanti. Acestia spun ca municipalitatea va intra astfel în conflict deschis cu detinatorii cluburilor private de internet din zona, care vor fi dezavantajati de gratuitate. "Nu pot sa spun decât ca noi ne adresam altui tip de clienti, detinatori de laptopuri, care, în mod normal, nu frecventeaza cluburile de internet", spune Orza. Chiar daca tipurile de clientela se pot intersecta, e clar ca avantajele vor fi mai multe decât dezavantajele, având în vedere ca si detinatorii de birouri în zona Unirii vor beneficia de internet gratuit.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Internet gratuit in Piata Unirii Primarul Orza s-a inspirat din Central Park | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii