Sâmbătă, 27 Mai 2006 - 05:58 AM Aleg.RO: Elena Basescu defileaza la "Iasi Fashion Week"

evenimentulzilei Fiica presedintelui va deschide prezentarea colectiei lui Razvan Ciobanu .

Fata  cea mica a   presedintelui, Elena Basescu, a ajuns vineri dimineata la Iasi, unde urmeaza sa deschida prezentarea colectiei "Follow my ruins", semnata de creatorul Razvan Ciobanu. In urma cu doua saptamani, cand a fost prezentata colectia in premiera, la Bucuresti, Elena Basescu nu a putut onora invitatia (desi confirmase participarea), din cauza starii precare de sanatate a tatalui ei. "Sanatatea tatalui meu va fi intotdeauna mai importanta decat orice altceva", a spus aceasta, adaugand ca se bucura ca acum, cand Traian Basescu se simte mai bine, se poate ocupa si de prezentari de moda. Speculatii si secreteDesi s-a speculat ca Elena va calatori spre Moldova cu un avion charter si o armata de SPP-isti, aceasta a preferat, de fapt, automobilul si minimum de protectie: doi SPP-isi, atat cat o obliga protocolul. In conferinta de presa care a deschis, vineri dimineata, cea de-a zecea editie a festivalului de la Iasi, Razvan Ciobanu a precizat ca orice colaborare a sa cu fiica presedintelui se bazeaza pe prietenie, fiind vorba de "o femeie prea eleganta ca sa o poti plati sa-ti deschida o prezentare". La randul ei, Elena a precizat ca aceste date sunt si trebuie sa ramana confidentiale. Elena Basescu este, de doua sezoane, imaginea companiei Ziggo, insa nu e vorba de un contract in exclusivitate, prin urmare fiica presedintelui isi poate asocia imaginea si cu alte marci. "Oricum, contractul meu se incheie in curand si nu am intentia sa-l prelungesc. Consider ca nu imi pot asocia imaginea asa de multa vreme cu aceeasi marca. Doua sezoane au fost mai mult decat suficiente", a spus ea. "Republica" de la IasiCea de-a zecea editie a acestui festival, organizat de creatoarea Irina Schrotter, gaseste lumea modei romanesti tot impartita in doua tabere: cea de la Iasi si cea de la Bucuresti. Catalin Botezatu nu va participa nici de data asta la festival, desi este unul dintre apropiatii creatoarei de la Iasi. Nici Laura Olteanu, Mihai Albu, Rita Muresean sau surorile Vlasov. In schimb, in cele doua seri de prezentare, isi vor etala colectiile cativa dintre cei mai cunoscuti creatori romani, printre care Razvan Ciobanu, Agnes Toma, Liza Panait, Irina Schrotter, Cristina Nichita, Stephan Pelger, Dada sau Wilhelmina Arz. Buget de 100.000 de euroIncepand cu aceasta editie, a anuntat Irina Schrotter, "Iasi Fashion Week" se transforma in "Romania Fashion Week" si tocmai de aceea organizatorii au alocat acestei editii un buget de peste 100.000 de euro, pe care, potrivit declaratiilor acestora, l-au depasit deja, iar diferenta a fost acoperita prin firmele Irinei Schrotter. Pentru prima oara in Romania vor fi organizate cate 18 prezentari pe seara, in total 35 de colectii, dintre care multe ale debutantilor. De altfel, revista specializata "What", care a publicat recent o analiza a festivalurilor internationale de moda, a mentionat ca manifestarea de la Iasi e singura care isi propune cu adevarat promovarea tinerelor talente.Inflatie de AndreeSupermodelul Diana Dondoe va fi reprezentata in Romania, incepand din acest sezon, de agentia Best Models, au anuntat reprezentantii agentiei in conferinta de presa. Din pacate, Diana, probabil modelul din Romania cel mai bine cotat in lume, nu va fi prezenta la aceasta editie a festivalului de la Iasi. Insa au fost anuntate cateva nume cu rezonanta sau cel putin cu potential, cum ar fi supermodelul Andreea Teodorescu, noua imagine Louis Vuitton si Zara, sau Andreea Diaconu, noua imagine Dolce & Gabana. De asemenea, Casa Alb Negru a anuntat participarea modelelor Bogdan Vladau, imagine Ferrer, si a lui Mario Catana, model Armani.Aflata si ea la Iasi, Andreea Raicu isi va prezenta, in premiera in cadrul festivalului, colectia vestimentara realizata in colaborare cu Irina Schrotter, linie care, in urmatoarele zece zile, urmeaza sa apara in toate magazinele Schrotter din tara. "Este vorba de haine pe care Andreea Raicu sau o femeie ca Andreea Raicu ar putea sa le poarte si sa fie fericita in ele. Desigur, preturile sunt la nivelul celor accesibile femeilor care apreciaza cu adevarat calitatea", a spus Irina Schrotter.

Elena Basescu - 15-elena-tifetz.jpg

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Elena Basescu defileaza la "Iasi Fashion Week" | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii