Luni, 12 Iunie 2006 - 05:36 AM Aleg.RO: Iorgovan "isi baga coada" in scandalul de la Bistrita

Publicat de: Cristina Stoica

curentul

In procesul intentat Consiliului Judetean Bistrita-Nasaud de catre prefectura, conducerea CJ a cerut sprijinul Societatii civile de avocati Iorgovan si asociatii, a senatorului PSD Antonie Iorgovan, pentru a fi aparat de catre aceasta .

Presedintele Consiliului Judetean, Gheorghe Marinescu, membru PSD, si-a justificat "alegerea", aratand ca "ceea ce se intampla la Bistrita este un caz unic in tara si chiar in Europa", iar Antonie Iorgovan ar fi incantat de aceasta speta noua, provocatoare pentru un jurist. Gheorghe Marinescu a facut referire la modul in care cei 12 consilieri PD si PNL impreuna cu supleantii celor doua partide au fortat, prin demisie, dizolvarea Consiliului Judetean si organizarea de alegeri anticipate. Si pentru ca, in locul lor, PSD a numit supleanti de pe listele sale, toate aceste hotarari au fost considerate ilegale de catre prefectura, care le-a atacat in contencios administrativ. Referitor la faptul ca Antonie Iorgovan va reprezenta CJ in procesul cu prefectura, deputatul PD Augustin Zegrean, avocat de profesie, considera ca onorariile exagerate pe care le percepe casa de avocatura a lui Antonie Iorgovan vor afecta bugetul CJ.

(505 )

Curentul

· Alte știri de la Cristina Stoica

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curentul:

Iorgovan "isi baga coada" in scandalul de la Bistrita | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii