Sâmbătă, 24 Iunie 2006 - 05:29 AM Aleg.RO: Desi nu a intrunit numarul necesar de voturi, o lege organica a “trecut” de deputatiLegea Camerelor de Comert si Industrie, adoptata sau respinsa?

cronicaromana Legea Camerelor de Comert si Industrie este o lege organica . Acest lucru este prevazut si in avizul Consiliului Legislativ din 18 martie 2005 si mentinut pana in ziua votului cand, paradoxal, chiar un deputat PNL a si anuntat ca aceasta are acest caracter. Voturile exprimate nu au fost suficiente (137) pentru ca legea sa fie adoptata. O lege organica are nevoie de votul a doua treimi din numarul deputatilor (172) pentru a putea “trece “de Camera. Acest lucru nu s-a intamplat, legea organica fiind votata cu o majoritate simpla chiar de grupul PNL sustinut ad-hoc de PRM. Camera Deputatilor a aprobat in 20 mai Legea Camerelor de Comert si Industrie, cu 137 de voturi pentru, 99 impotriva si 11 abtineri, iar 11 deputati au absentat. Pana aici nimic deosebit, o zi obisnuita in Camera Deputatilor, dar conform Conslilului Administrativ, prin avizul referitor la propunerea legislativa privind Legea Camerelor de Comert si Industrie din Romania se precizeaza ca “propunerea legislativa se incadreaza in categoria legilor organice”, iar pentru a fi aprobata, o astfel de lege, are nevoie de doua treimi de voturi din numarul deputatilor (adica, 172 de voturi pentru si nu 137 cate au fost inregistrate pe 20 mai). Ignorandu-se aceasta situatie de catre grupul PRM - PNL, s-a acreditat ideea ca legea este ordinara si ca voturile obtinute au fost suficiente pentru ca legea sa treaca de Camera Deputatilor. “Alianta” PRM - PNL Votul a fost decis de “alianta ad-hoc” PRM - PNL care a optat pentu, in timp ce PD, PC, PSD si deputatii minoritatilor, altele decat cea maghiara au votat contra. Inca din faza de proiect acasta lege a nascut numeroase controverse continand numeroase prevederi cu continut nedemocratic si antieuropean. Se elimina de la actul decizional Camerele bilaterale, organizatiile profesionale, etc. singurii care pot decide fiind reprezentantii camerelor de comert si industrie teritoriale. Acestea incalca dreptul la libera asociere, in prezent camerele avand in componenta pe langa cei din teritoriu, camere bilaterale (ex. Romania - SUA, Romania - Moldova) ca si membri grupati in asociatii profesionale. Din start se creaza impresia ca noua lege este facuta pentru a servi un grup restrans decat ansamblului comerciantilor din Romania. PD va face contestatie la Curtea Constitutionala Analizand aceasta situatie PD intentioneaza sa faca contestatie la Curtea Constitutionala sub acest aspect (al carecterului organic al legii) si avand in vedere ca se incalca mai multe drepturi esentiale cum ar fi dreptul la libera asociere, discriminari intre membrii componenti, excluderea de la actul decizitional al unor membri fondatori, obligativitatea de a fi membru al Camerei Romaniei pentru Camerele Teritoriale, etc. In concluzie se poate spune ca procesul legislativ din Romania se desfasoara de multe ori nu pentru a servi nevoile stringente ale economiei si a ne alinia la legislatia europeana bazata pe norme democratice, ci mai degraba pentru sustinerea unor interese inguste de grup care nasc controverse si haos legislativ.

Cronica Română

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Desi nu a intrunit numarul necesar de voturi, o lege organica a “trecut” de deputatiLegea Camerelor de Comert si Industrie, adoptata sau respinsa? | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii