Vineri, 11 August 2006 - 07:59 AM Aleg.RO: DESPAGUBIRI DE LA PRIMARIE PENTRU AVARII AUTO

ziarul Daca ti-ai avariat masina intr-o groapa din carosabil poti cere despagubiri din partea primariei de care apartine strada respectiva . Omniasig si Astra Asigurari sunt cateva dintre societatile de asigurari din Romania care te pot sprijini in cazul unui proces cu primaria. PRECEDENT Primaria din Iasi va plati despagubiri pentru avarierea unei masini, provocata de o groapa din asfalt. Municipalitatea a fost data in judecata de firma Omniasig, care a vrut astfel sa isi recupereze banii dati pe reparatia amortizoarelor masinii unui client. "Este primul proces de acest fel pe care il pierdem. Mai avem alte trei procese cu firma Omniasig pe aceeasi tema", a declarat Denisa Barbascu, sefa Serviciului Juridic din cadrul Primariei. Municipalitatea va plati firmei Omniasig 7 milioane de lei vechi, plus cheltuielile de judecata. In prezent, Omniasig are pe rol pentru astfel de daune 500 de dosare in tara si circa 200 in Bucuresti. POLITE CASCO Astra Asigurari ofera despagubiri pentru pagube produse de starea proasta a drumurilor prin polita Euro Casco (polita de tip "toate riscurile"). Polita are valabilitate daca sunt intrunite urmatoarele conditii: existenta unor dovezi in legatura cu efectuarea de lucrari nesemnalizate, a unor gropi nesemnalizate in asfalt, a unor documente emise de catre autoritatile competente - Politie, Primarie sau Administratia strazilor, care sa ateste acest lucru. ASTRA se afla in proces cu mai toate primariile din Bucuresti, iar in multe cazuri instantele s-au pronuntat prin decizii definitive in favoarea societatii de asigurari. CASCO NU-I OBLIGATORIU Potrivit decanului Baroului din Iasi, Adrian Mogos, daca iti avariezi masina intr-o groapa, trebuie mai intai sa faci o constatare la Politie. Apoi faci o notificare la Primarie prin care ceri plata daunelor fara proces. Daca nu primesti despagubiri, mergi in instanta. Nu conteaza daca nu ai asigurare Casco pentru masina. Ai aceleasi drepturi ca si compania de asigurari, iar primaria trebuie sa plateasca. Poti obtine daunele daca prezinti in instanta numeroase probe si martori.

Ziarul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul:

DESPAGUBIRI DE LA PRIMARIE PENTRU AVARII AUTO | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii