Vineri, 11 August 2006 - 07:59 AM Aleg.RO: Proteste impotriva unor proiecte ale Primariei Capitalei

Publicat de: E. Popescu

cronicaromana O serie de organizatii neguvernamentale a organizat ieri langa fantana de la Facultatea de Arhitectura, al treilea miting de protest impotriva proiectelor Primariei Municipiului Bucuresti, care pun in pericol cladirile, pietele istorice si parcurile din Capitala . Proiectele Primariei Bucuresti ce privesc Catedrala Sfantul Iosif si Piata Revolutiei ameninta identitatea culturala, istorica si memoriala a unui oras continuu agresat, atat sub dictatura lui Ceausescu, cat si in democratia postdecembrista, sustin ONG-urile. “Prin proiectele primariei, suntem amenintati cu pierderea simbolurilor patrimoniului cultural si a parcurilor, cu mutilarea identitatii culturale, istorice si arhitectonice”, se arata intr-un comunicat al organizatorilor. In opinia acestora, primaria ii reprezinta pe cetateni si trebuie sa asculte doleantele lor, iar proiectele de interes public ar trebui prezentate din timp si dezbatute prin toate canalele de informare. Societatea civila solicita amplasarea centrelor de business in afara centrului istoric, urmand exemplul metropolelor europene. Cei care militeaza pentru salvarea, conservarea si punerea in valoare a obiectivelor culturale, istorice si arhitectonice sunt Grupul Civic Bucuresti, Alianta Civica, Civic Media, Asociatia 21 Decembrie, Asociatia Femeilor din Romania si studenti de la diverse facultati din Capitala.

Cronica Română

· Alte știri de la E. Popescu

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cronica Română:

Proteste impotriva unor proiecte ale Primariei Capitalei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 1.519758939743 seconds.