Marți, 22 August 2006 - 05:57 AM Aleg.RO: Reprezentanții societății civile vor putea participa la ședințele comisiilor Camerei Deputatilor

Publicat de: Marius NEGULESCU

AMOS News CameraDeputatilorReprezentantii societatii civile vor putea, din aceasta toamna, sa participe nu numai ca spectatori, dar si ca participanti, cu rol consultativ la dezbaterile comisiilor parlamentare ale Camerei Deputatilor. In acest sens, luni a fost inagurat in prezenta presedintele Camerei, Bogdan Olteanu, proiectul "Acces", prin care reprezentantii societatii civile vor putea sa fie acreditati, asemeni presei, la lucrarile plenului si a unor comisii.

ONG-urilor prezente le-au fost prezentate procedurile de acreditare a acestora, ele putandu-se saă se înscrie sau sa acrediteze un reprezentant completand formularul de pe site-ul Camerei Deputaților.

Conducerea Camerei a pus la dispozitia societatii civile o camera din Palatul Parlamentului, in care acestia vor putea urmari la televizorul cu circuit intern lucrarile din plen ale parlamentarilor si sa se acrediteze pentru lucrarile comisiilor.

"Sper ca, din aceasta toamna, cat mai multe comisii sa va invite sa participati la dezbateri", le-a spus presedintele Camerei Deputatilor celor prezenti peste 80 de reprezentanti prezenti.

In discutiile care au urmat, unii membri ai societatii civile si-au manifestat temerea ca nu cumva ei sa aiba doar rolul de "spectator", "de imagine" si "un cuvânt de spus" la dezbaterile parlamentarilor.

Bogdan Olteanu a precizat ca la nivel economico-social functioneazaă deja parteneriate între ONG-uri si Consiliul Economico-Social (CES) șsi Camera de Comerț a României, acestea participand efectiv la dezbateri, cu rol consultativ, un model ce se vrea imitat si la nivelul Camerei cu concursul unui numar cat mai mare de ONG-uri.

· AMOS News
AMOS News

· Alte știri de la Marius NEGULESCU

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Reprezentanții societății civile vor putea participa la ședințele comisiilor Camerei Deputatilor | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.68101191520691 seconds.