Sâmbătă, 16 Septembrie 2006 - 06:17 AM Aleg.RO: RACEALA INTRE BECALI SI BASESCU

ziarul Patronul Stelei a recunoscut ca intre el si presedintele Romaniei relatiile s-au racit . Becali spune ca Basescu nu l-a mai sunat dupa victoriile Stelei, asa cum facea de obicei, semn ca are ceva cu el. Invitat joi seara la emisiune lui Dan Diaconescu, latifundiarul din Pipera a declarat ca mai multe persoane i-au transmis ca Traian Basescu are un dinte impotriva lui si a dat ordin sa fie lucrat. UNEALTA MACOVEI Becali a afirmat ca, potrivit informatiilor pe care le are, ministrul justitiei, Monica Macovei, va da ordin procurorilor sa-i ancheteze afacerile. "Nu stiu daca e asa cum mi-au zis mie unii. Dar daca e adevarat, e de rau. Nu poate mie, Gigi Becali, sa-mi faca cineva asa ceva, mai ales un om care a stat cu mine la masa pana la sase dimineata. Adica cum, sta cu mine la masa si apoi ma lucreaza?", a spus Becali. BANUIELI Cu toate ca nu are inca dovezi sigure ca Traian Basescu incearca sa-l "lucreze", patronul Stelei a mentionat ca are cateva semne care ii adancesc banuielile ca asa ar sta lucrurile. Un semn ar fi ca seful statului nu l-a mai sunat, asa cum obisnuia, dupa victoriile importante ale Stelei. "Am batut Standard. Am batut Kievul. Nimic. M-a sunat Vadim, care mi-e dusman, sa ma felicite, dar Basescu nimic", a precizat Becali. Mai mult, seful statului nu-i raspunde la telefoane: "Ba, Dane, daca eu iti dau telefonul meu privat, inseamna ca vreau sa ma suni, sa vorbesti cu mine. De ce mi-a mai dat telefonul daca nu raspunde?". SEMNE In ultimul timp, Traian Basescu a evitat sa-si mai asocieze imaginea de cea a lui Gigi Becali. Nu s-a mai dus la meciurile Stelei, cu toate ca microbul fotbalului il macina si urmareste evolutia echipei favorite la televizor. Exceptie a facut prima repriza a meciului Dinamo Kiev - Steaua, care a fost in mare parte pierduta, preferand sa ia cina, intr-un restaurant, alaturi de Mircea Dinescu, Andrei Plesu si Adriana Saftoiu. DECLARATII Nici comportamentul din ultimul timp al presedintelui PNG nu este unul care sa-l faca simpatic lui Basescu. Cresterea din sondaje si succesele echipei Steaua l-au facut pe Becali sa afirme tot mai des ca este viitorul presedinte al Romaniei. Asta din 2009, fapt ce nu poate sa il bucure pe actualul sef al statului care mai are dreptul la inca un mandat. Mai mult, Becali a fost desemnat, recent, intr-un un studiu sociologic realizat de CURS, la solicitarea revistei Banii Nostri, drept cel mai puternic roman, fapt ce i-a amplificat aspiratiile politice. POVESTEA UNEI FOSTE PRIETENII Bunele relatii dintre presedintele Romaniei si patronul Stelei au inceput in primavara lui 2005, cand Traian Basescu l-a invitat pe Becali, alaturi de jucatorii si staff-ul Stelei la Cotroceni dupa victoria inregistrata in fata echipei Valencia, in optimile Cupei UEFA. Pana atunci intre cei doi exista mai degraba o relatie de adversitate, dupa ce in campania electorala Becali se declarase dusman al lui Basescu. Din momentul vizitei la Cotroceni, Becali a inceput sa se afiseze ca un amic al sefului statului si a incetat sa-l mai atace in aparitiile sale publice. GOLDEN BLITZ Punctul maxim al amicitiei dintre seful statului si latifundiarul din Pipera a avut loc in primavara acestui an, dupa disputarea meciului retur Steaua - Rapid, din sferturile de finala ale Cupei UEFA. Basescu l-a sunat atunci pe Becali si l-a invitat alaturi de fotbalisti la restaurantul Golden Blitz unde au petrecut pana spre dimineata. Momentul avea sa-i creeze ceva probleme lui Basescu, care s-a vazut atacat de adversarii politici si o parte din analisti pentru ca s-a afisat alaturi de Becali, un personaj care are aplecari politice extremiste, la un sprit. Din acel moment, Basescu s-a ferit sa mai apara in compania patronului Stelei. MOMENTUL BODU "Cine e ma Bodu asta? Cine il sprijina?", a fost una din marile intrebari pe care Becali le adresa publicului in vara anului 2005, suparat ca seful de la ANAF a avut curaj sa-i puna sechestru pe avere. In cele din urma, conflictul cu seful Fiscului, care a trecut si prin tribunale, s-a terminat, spun unii, si ca urmare a interventiei lui Basescu.

Ziarul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul:

RACEALA INTRE BECALI SI BASESCU | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.59520602226257 seconds.