Sâmbătă, 21 Octombrie 2006 - 07:29 AM Aleg.RO: Afaceri paguboase la primarie

evenimentulzilei Primaria Deva demonstreaza ca nu prea stie sa gestioneze capitolul "publicitate" .

Dupa ce, in primavara, a oferit spre administrare banii pentru publicitatea in presa scrisa unei societati care, pana in acel moment, se ocupase doar de comertul cu legume si fructe, joi seara, primaria "a scapat" de publicitatea stradala, pentru urmatorii cinci ani, multumindu-se cu 3.000 de euro pe an. Totul cu acceptul consiliului local, o masina de vot aflata, in general, la discretia conducerii liberale a Primariei Deva.

Joi seara, consilierul PNL Marcel Morar a propus consiliului aprobarea unei asocieri intre Primaria Deva si societatea C&C Generals SRL pentru administrarea spatiilor publicitare aflate pe domeniul public si privat al municipalitatii Devei. Din aceasta asociere, primaria ar urma sa castige, dupa cum spune contractul, "20 la suta din beneficii, dar nu mai putin de 3.000 de euro pe an".

Viceprimarul PD al Devei, Ioan Inisconi, considera ca modalitatea de concesionare a publicitatii stradale este mai mult decat nefericita: "Trebuia sa fie o licitatie la care sa fie chemate firme mari de publicitate, nu o asociere cu prima firma propusa. Apoi eu stiu ca un metru patrat pe un panou costa cel putin 20 de euro pe luna. Un panou are sase metri patrati. La 10 panouri iese astfel un venit anual de 14.400 de euro. Si vor fi mult mai multe panouri publicitare in oras, asta cu siguranta. Ce ma ingrijoreaza este insa ca primaria s-ar putea alege doar cu aceasta suma derizorie de 3.000 de euro pe an, echivalentul unei chirii la un apartament, pentru ca si eu as sti cum sa fac in asa fel ncat sa nu inregistrez beneficii pe firma".

Fara efect

Cu toata opozitia lui Ioan Inisconi si a unei parti dintre consilierii locali PSD, proiectul a trecut. Initiatorul hotararii, Marcel Morar, crede insa ca suspiciunile lui Inisconi sunt nefondate: "La ora actuala, primaria nu scoate bani din publicitatea stradala. In plus, chiar si-n tarile occidentale se practica aceasta metoda a asocierii intre o primarie si o firma pentru efectuarea unui serviciu sau realizarea unui proiect".

Evenimentul Zilei

Azi: Cea mai citită știre din sursa Evenimentul Zilei:

Afaceri paguboase la primarie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii