Luni, 14 Martie 2005 - 01:44 PM Aleg.RO: Basescu promite sa distruga structurile securiste, acolo unde mai exista

Publicat de: Realitatea Romaneasc

real_romaneasca Presedintele Traian Basescu a promis sambata, la Timisoara, in fata a peste 1.000 de persoane adunate in sala Teatrului National, cu ocazia sarbatoririi a 15 ani de la lansarea Proclamatiei de la Timisoara, ca va invinge structurile comuniste care inca mai exista in societatea romaneasca. "Un fost presedinte al Romaniei (Emil Constantinescu - n.r.) a spus atunci cand s-a retras: "Am fost invins de structurile securiste" si cred ca avea dreptate. Eu va asigur ca o sa inving acele structuri, acolo unde ele exista", a declarat Basescu in discursul sau. El a adaugat ca vointa politica nu este suficienta pentru curatirea morala a societatii. "Mai avem o problema in interiorul fiecaruia dintre noi. Chiar daca nu am trait din munca de partid sau nu am fost activisti in structurile comuniste, avem o problema de mentalitate", a precizat presedintele Romaniei.
Presedintele invins de structurile securiste, Emil Constantinescu, prezent si el in sala, i-a cerut lui Basescu sa treaca de la discurs la fapte in lupta cu fostele structuri comuniste. Ca actiune imediata, el i-a propus sa-l demita urgent pe actualul sef al Serviciului de Telecomunicatii Speciale (STS).

Ce a concediat Constantinescu a angajat Iliescu

Fostul presedinte al Romaniei a afirmat ca in ianuarie 1997 primul general pe care l-a demis printr-un ordin publicat in "Monitorul Oficial" a fost Tudor Tanase, care condusese serviciul tehnic al Securitatii.
"El a fost uns de Ion Iliescu ca sef al Serviciului de Telecomunicatii Speciale, functie pe care acesta o ocupa de sase ani. Eu i-as propune presedintelui Basescu sa-l demita peTudor Tanase chiar luni", a declarat Constantinescu. "Domnul Basescu m-a citat, spunand ca un presedinte a fost invins de structurile comuniste. Era evident ca acel presedinte eram eu, pentru ca celalalt presedinte, Ion Iliescu, chiar conducea grupul fostilor securisti si al fostilor nomenclaturisti", a adaugat Constantinescu. La manifestarile prilejuite de aniversarea Proclamatiei de la Timisoara au mai fost prezenti primarul Timisoarei, Gheorghe Ciuhandu, regele Mihai, Horia Roman Patapievici, istoricul Marius Oprea si Constantin Ticu Dumitrescu.

Realitatea Românească

· Alte știri de la Realitatea Romaneasc

Azi: Cea mai citită știre din sursa Realitatea Românească:

Basescu promite sa distruga structurile securiste, acolo unde mai exista | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii