Marți, 15 Martie 2005 - 08:12 AM Aleg.RO: Deputatii vor depune până pe 9 mai noile declaratii de avere

Publicat de: Cornelia Drăghici

azi Până la data de 9 mai a.c., deputatii vor fi obligati să-si completeze noile formulare privind declaratiile de avere si declaratiile de interese. Deputatii trebuie să se conformeze OUG 14/2005 privind modificarea formularelor pentru declaratia de avere si declaratia de interese, intrată în vigoare pe 9 martie a.c. Ieri, la Biroul Permanent al Camerei Deputatilor s-a primit de la Guvern o notă prin care li se pune în vedere deputatilor să-si refacă până pe 9 mai declaratiile de avere si cele de interese. Noul continut al declaratiei de interese constă într-o reorganizare a rubricilor existente, prin completarea acestora cu informatii legate de calitatea de asociat sau actionar la societăti comerciale, companii/societăti nationale, institutii de credit, grupuri de interes economic, precum si membrii în asociatii, fundatii sau alte organizatii neguvernamentale. De asemenea, deputatii vor trebui să mentioneze dacă sunt membri în organele de conducere, administrare si control ale societătilor comerciale, regiilor autonome, companiilor/societătilor nationale, institutiilor de credit, grupurilor de interes economic, asociatiilor, fundatiilor ori altor organizatii neguvernamentale, dacă au calitatea de membru în cadrul asociatiilor profesionale sau sindicale sau în cadrul organelor de conducere, administrare si control, retribuite sau neretribuite, detinute în cadrul partidelor politice, functia detinută si denumirea partidului politic. În ceea ce priveste declaratia de avere, în formularul tipizat a fost introdusă o nouă rubrică, referitoare la modul de dobândire a bunurilor imobile. De asemenea, trebuie declarate imobilele detinute în străinătate, conturile, depozitele bancare, fondurile de investitii (dacă valoarea însumată a tuturor acestora depăseste 5.000 euro). Bunurile sub formă de metale pretioase, bijuterii, obiecte de artă si de cult, colectii de artă si numismatică, obiecte care fac parte din patrimoniul cultural national sau universal vor fi si ele declarate, dacă valoarea lor însumată depăseste 5.000 euro. De asemenea, se vor declara veniturile, inclusiv ale membrilor de familie, din ultimul an, bunurile mobile înstrăinate în ultimele 12 luni si cadourile a căror valoare depăseste 300 euro.

· Azi
Azi

· Alte știri de la Cornelia Drăghici

Azi: Cea mai citită știre din sursa Azi:

Deputatii vor depune până pe 9 mai noile declaratii de avere | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii