Sâmbătă, 16 Decembrie 2006 - 06:57 AM Aleg.RO: Peste 60 de primarii din judet fara asistenta sociala

romanialibera La nivelul judetului Constanta, din cele 68 de primarii, servicii acreditate de asistenta sociala au doar cateva . Faptul ca numaram pe degete aceste primarii ar trebui sa ne ingrijoreze, daca luam in calcul ca in majoritatea satelor si comunelor astfel de servicii lipsesc cu desavarsire. Potrivit purtatorului de cuvant al Directiei de Munca, Solidaritate Sociala si Familie, Mariana Fatu, numai patru primarii din cele 68 din judet sunt acreditate pentru furnizarea serviciilor de asistenta sociala. Intentia de a solicita acreditarea si-au exprimat-o mai multi edili, dar la Comisia de expertiza s-au prezentat doar cativa. Primariile din localitatile Harsova, Navodari, Cernavoda si Medgidia sunt cele acreditate pana in acest moment, celorlalti edili nemairamanandu-le decat cateva zile sa-si intocmeasca documentatia. Dosarul trebuie depus la DMSSF pana cel tarziu la data de 30 decembrie 2006. Ieri, dupa evaluare, serviciile de asistenta sociala din cadrul primariilor Cumpana, Mangalia si Ovidiu au primit avizul favorabil. Restul de primarii din judet nu s-au incumetat sa solicite acreditare pentru ca nu indeplinesc conditiile prevazute de lege. Dezavantajul pentru aceste administratii locale este ca dupa 1 ianuarie 2007 nu vor putea accesa fonduri. Majoritatea edililor invoca faptul ca bugetele prea mici nu permit indeplinirea conditiilor pentru obtinerea acreditarii. Aviz inclusiv de la pompieri?! Primarul orasului Eforie, Ovidiu Brailoiu, s-a aratat nemultumit de faptul ca exista atata birocratie: "Este incredibil! Doresc sa infiintez acest serviciu ca sa ajut oamenii si mi se cer atatea avize ca si cand as fi societate comerciala. Am ramas surprins ca mi se solicita inclusiv aviz de la pompieri! Noi trimitem tone de hartie pentru orice fleac. In plus, avem mari probleme cu spatiul. "De la 1 ianuarie, furnizorii de servicii publice si private pot acorda servicii sociale numai daca sunt acreditati de catre o comisie specializata, in caz contrar risca amenzi usturatoare, care pot ajunge si la 50 de milioane de lei. Fatu a subliniat ca institiutiile care doresc sa intre in legalitate mai au la dispozitie doar aceasta luna. Procesul acreditarii a inceput in urma cu doi ani. Comisia de Acreditare a Furnizorilor de Servicii Sociale Constanta s-a intrunit ieri, iar pana la aceasta ora licenta de functionare a fost acordata la peste 20 de institutii publice si organizatii neguvernamentale. Amintim ca printre candidatele la acreditare s-au numarat si doua centre din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, care au primit unda verde. Tot aviz favorabil au primit si Caminul pentru persoane varstnice, Centrul Social si o fundatie din Mihail Kogalniceanu.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Peste 60 de primarii din judet fara asistenta sociala | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii